Tak wynika z interaktywnej mapy online. Miejsc w powiecie mławskim, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego, bo o nim mowa, zgłoszono kilka.
Tych potwierdzonych stanowisk na mapie wprawdzie oznaczonych jest dwa – w Rumoce (gm. Lipowiec Kościelny) oraz w Rzęgnowie (gm. Dzierzgowo), ale już zgłoszonych – pięć – w Mławie, Wyszynach Kościelnych (gm. Stupsk), Dzierzgowie, Lipowcu Kościelnym i Wieczfni Kościelnej.
Gdzie występuje ta bardzo groźna i inwazyjna roślina, można sprawdzić na mapie znajdującej się na stronie internetowej barszcz.edu.pl. Tam też należy zgłosić (można anonimowo), gdy podejrzewamy, że natknęliśmy się na barszcz. Platformę tworzy zespół ekspertów, którzy od 2001 r. prowadzą badania dotyczące skali inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego na terenie Polski.
Barszcz przybył do Polski z terenów byłego ZSRR jako „roślina cud”, która miała rozwiązać problemy żywieniowe bydła. Zrobiono to bez jakichkolwiek badań i ewentualnych konsekwencji. Jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Kontakt z nim powoduje silne oparzenia, które trudno i długo się goją. Poza tym związki chemiczne zawarte w soku rośliny mogą wywoływać nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek. Jest nawet znany przypadek śmierci starszej kobiety po zetknięciu z barszczem.
W którym konkretnie miejscu w Mławie rośnie? Nie ma co ukrywać, to dla naszego bezpieczeństwa.