W powiecie mławskim aktualnie stopa bezrobocia wynosi 5,7%. W naszym subregionie jest to 9,9%, jak oznajmił Witold Żerański dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie. Jakich pracowników szukają w Mławie?
Tych szczegółowych informacji udzielał podczas posiedzenia zarządu powiatu, odpowiadając na pytania członków zarządu, przedstawił aktualną sytuację na rynku pracy w powiecie mławskim.
Jakich pracowników szukają w Mławie?
Z jego słów wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników na terenie powiatu Mławskiego jest w branży budowniczej, transportowej, elektronicznej i ogólnospożywczej. Wraca zapotrzebowanie na zawody zapomniane takie jak szewc czy krawcowa. Szef PUP w Mławie stwierdził, że urząd dysponuje ok. 70 ofertami pracy na 400 stanowisk. W ciągu miesiąca od 30 do 60 osób podejmuje zatrudnienie poprzez Urząd.
Najmniej skierowań do stażu w Gminie Szreńsk
– Wszystkie samorządy na terenie powiatu mławskiego korzystają z ofert PUP. Po odbytym stażu pracy osoby znajdują zatrudnienie na 1 miesiąc. Najmniej skierowań do odbycia stażu jest w Gminie Szreńsk – dodał.
Skomentował to Witold Okumski. – Członek Zarządu, który powiedział, że prace publiczne, roboty interwencyjne czy staże były organizowane dla samorządów w ramach projektów aktywizacji zawodowej. Dla wielu rodzin było to jedyne źródło dochodów – powiedział.
22 tys. zł na rozpoczęcie działalności
Dyrektor PUP w Mławie poinformował także, że na rozpoczęcie działalności gospodarczej udzielana jest pożyczka w wys. 22 tys. zł.
– Jest ona całkowicie bezzwrotna, gdy działalność jest prowadzona przez 12 miesięcy. Ponadto PUP w Mławie organizuje szkolenia w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz finansuje koszty egzaminów lub uzyskania licencji pod warunkiem uzyskania zatrudnienia na 6 miesięcy – stwierdził.
Zarząd powiatu podjął uchwałę, o którą wnioskował dyrektor PUP w sprawie zatwierdzenia „Europejskiego modelu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia” opracowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie w ramach grantu „Europejski model aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych powyżej 30 r. ż. i rozwoju lokalnego”.
PUP z różnych grantów krajowych i zagranicznych korzysta od 2002 roku. W roku bieżącym zrealizował 5 projektów (POWER, RPO, projekt pilotażowy i dwa projekty konkursowe).
Ten urząd pracy powinien być zamknięty. Ludzie po studiach otrzymują propozycje kursu spawacza , operatora koparki. Ulubione powiedzenia pracowników urzędu pracy to ” Trzeba brać co jest” lub ” To po co pan się rejestrował w urzędzie pracy”. Żadnych prób aby bezrobotnemu który jest zarejestrowany w urzędzie pomóc znaleźć prace która go interesuje. Skala biurokracji w tym urzędzie jest ogromna. Nie życze najgorszemu wrogowi aby tam się rejestrował.
we wszystkich urzędch tak jest powinny być zlikwidowane urzędy bo one tylko tam pracującym gwarantują że tm siedzący mają pracę
Chyba jeleni szukają.. bo za takie stawki jakie tam oferują pracodawcy to nie dziwie sie co niektórym że wolą posiedzieć w domu na zasiłku
Odpowiem najkrócej jak się da: TANICH. A najlepiej niewolników.