Warszawa jest dziś niekwestionowanym społecznym liderem Polski. Tu nieruchomości są najdroższe, a mieszkańców jest najwięcej. Polska stolica od dekad działa jak magnes: przyciąga kolejne grupy mieszkańców, którzy właśnie w Warszawie widzą dla siebie przestrzeń do życia. Jak żyje się w stolicy i co warto wiedzieć o poszczególnych dzielnicach ponad milionowego miasta?
Jeśli spojrzeć na Warszawę przez pryzmat cyfr, trudno nie zauważyć jej rozmachu – względem innych dużych miast Polski. Jest największym w Polsce. Według obecnych analiz mieszka w niej ok. 1,7 mln osób – dane te nie uwzględniają jednak potężnej grupy Ukraińców, którzy napłynęli do stolicy wraz z wojną wywołaną atakiem Rosji na ich kraj.
Niewątpliwie trudno jest jednoznacznie wyliczyć, ile osób mieszka w Warszawie – zdecydowanie liczba osób w niej przebywających nijak ma się do oficjalnych zameldowań. Można zakładać, że liczba osób na stałe związanych z Warszawą to dziś 2-2,5 mln ludzi.
Ile dzielnic ma Warszawa?
Stolica Polski to ogromna przestrzeń, na której nie brak zaskoczeń. Dzielice różnią się między sobą wyglądem, stopniem nowoczesności czy strukturą zaludnienia. Uwagę na to zwrócono m.in. podczas testów wdrożonego obecnie już 5G w stolicy. Okazało się, że internet – Warszawa jest pod tym względem najbardziej rozwiniętym miastem w Polsce – może różnić się w zależności od tego, w jakiej dzielnicy dochodzi do pomiarów. W dobie oczekiwań związanych z szybkością 5G ma to niemałe znaczenie. O ile w części miasta nie ma problemów z tym, by zamówić światłowód do domu, w innych – np. na Pradze – szybki internet stacjonarny bywa niemałym problemem.
Warszawa ma 18 dzielnic – są nimi:
- Bemowo
- Białołęka
- Bielany
- Mokotów
- Ochota
- Praga Południe
- Praga Północ
- Rembertów
- Śródmieście
- Targówek
- Ursus
- Ursynów
- Wawer
- Wesoła
- Wilanów
- Włochy
- Wola
- Żoliborz.
Jak żyje się w stolicy? Wiele zależy od wybranej dzielnicy – każda z tych wspomnianych 18 charakteryzuje się diametralnie innymi cechami. Centralne części miasta do tętniące życiem centra codziennej stolicy. Z kolei oddalone od centrum są wyzwaniem komunikacyjnym, ale zapewniają większy spokój i poczucie ciszy, o którą trudno w głównej części miasta.
Które dzielnice Warszawy są najpopularniejsze w kontekście osiedlania? Jedną z ciekawszych lokalizacji jest niewątpliwie Białołęka. Obejmuje ona ok. 100 tys. mieszkańców – jest więc swoistym miastem w mieście. Tam oraz na Wilanowie dominują osoby młodsze. W obu przypadkach dzielnice te należą do miejsc, w których liczba mieszkańców rośnie rok do roku.
Z kolei największe spadki odnotowywane są w Śródmieściu oraz na Mokotowie i Pradze Północ.
Mokotów – szczególne miejsce na mapie stolicy
Trudno nie zauważyć znaczenia, jakie dla Warszawy odgrywa Mokotów. To najbardziej zaludniona dzielnica Warszawy, w której nocuje ok. 201 tys. Osób. Jeśli więc Mokotów potraktować jako odrębne miasto, byłoby ono wielkością zbliżone do tych, które zajmują miejsca w drugiej dziesiątce Polski pod względem liczby mieszkańców.
Co ciekawe, Mokotów jest też najstarszą dzielnicą stolicy pod względem struktury społecznej. To tam jest najwięcej osób powyżej 60 roku życia.