Czworonogi – szczególnie te przebywające na zewnątrz – zimą nie mają lekko. Jak zadbać o swojego pupila i ułatwić mu ten czas? Jak przystosować legowisko psa do niskich temperatur?
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby ułatwić swojemu psu funkcjonowanie w trudnym okresie zimowym.
Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie psa w domu na czas zimy. Wtedy należy uważać, aby posłanie nie stało w przeciągu i pupil nie przebywał długo na zimnej powierzchni. Jeśli nie ma innej możliwości, to zadbajmy o wyłożenie chłodnego podłoża kocami lub dywanem. Należy też uważać, aby zziębnięte zwierzę nie poparzyło się od np. kominka.
Jeśli zwierzę ma przebywać na dworze, to musimy pamiętać o kilku kwestiach:
- Należy zadbać o odpowiednie schronienie. Buda z każdej strony powinna być ocieplona odpowiednim materiałem izolacyjnym, aby uchronić psa przed zimnem i wiatrem. Warto w czasie silnych mrozów na chwilę wpuścić psa do ciepłego pomieszczenia.
- Jedzenie dla psa powinno być ciepłe i dobrej jakości.
- W zimie powinniśmy poić psy ciepłą wodą. Najlepiej czynić to kilka razy w ciągu doby, ponieważ woda może szybko zamarznąć. Brak dostępu do wody pitnej grozi odwodnieniem zwierzęcia.
- Możliwość swobodnego poruszania się wytwarza naturalne ciepło i samoistnie ogrzewa organizm psa. Lepiej aby pupil nie przebywał w kojcu lub na uwięzi w czasie zimy.
Ograniczyć spacery w mroźne dni
Psy są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego w wyjątkowo mroźne dni warto ograniczyć codzienne spacery. Łatwo rozpoznać, że zwierzę marznie,jeśli zaobserwujemy: próby zawrócenia w stronę domu, drżenie ciała, podnoszenie łap.
W specjalne psie ubranka warto zaopatrzyć w tym okresie m.in. czworonogi z krótką sierścią i psich seniorów. Wychłodzeniu i zranieniu (o kawałki lodu) zimą najbardziej ulegają psie łapy. Można posmarować poduszki łap maścią natłuszczającą lub zaopatrzyć pupila w buty dla psów. Po spacerze należy wysuszyć sierść pupila, opłukać z soli i wytrzeć łapy. Zimą nie przystrzygamy psiej sierści, żeby nie pozbawiać pupila naturalnej ochrony przed chłodem. Wyjątkiem są łapy, jeśli do futra przyczepiają się grudki śniegu.
Pozostawienie psa w samochodzie, ograniczanie mu ruchu na zewnątrz, długie nie suszenie sierści to częste sytuacje, które mogą prowadzić do wychłodzenia psa. Objawom wyziębienia towarzyszy drżenie, ogólne osłabienie, senność, apatia.
Co robić, gdy dojdzie do hipotermii?
Na pewno nie wsadzamy czworonoga do gorącej wody (może dostać szoku termicznego).
Oto kilka wskazówek postępowania w przypadku lekkiego wychłodzenia: umieścić zwierzę w ciepłym i suchym miejscu, osuszyć ręcznikiem, okryć kocami, można podać pupilowi ciepłą wodę do picia. W ciężkich przypadkach lepiej skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.