Zakończenie pracy, bez względu na to, czy decyzja ta była podjęta przez pracownika, czy pracodawcę, zazwyczaj wiąże się z wieloma wątpliwościami i pytaniami, na które warto znać odpowiedź, aby móc ubiegać się o swoje prawa. Z niniejszego artykułu dowiesz się, od kiedy liczy się okres wypowiedzenia, z czym wiąże się jego skrócenie i ile dokładnie wynosi czas, podczas którego jesteś zobowiązany świadczyć usługi na rzecz pracodawcy.
Okres wypowiedzenia na okresie próbnym
Umowa na okres próbny dotyczy zatrudnienia, które ma potwierdzić kwalifikację pracownika na dane stanowisko pracy, a czas ten nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Zdarza się, że podczas umowy na czas próbny dochodzi do zerwania stosunku pracy, co wiąże się z potrzebą wyliczenia okresu wypowiedzenia.
Jak liczyć okres wypowiedzenia w takiej sytuacji? Przede wszystkim liczone są tylko dni robocze wg zasady:
- okres próbny nie dłuższy niż 2 tygodnie – 3 dni robocze okresu wypowiedzenia,
- okres próbny dłuższy niż 2 tygodnie – obowiązuje 1 tydzień okresu wypowiedzenia,
- okres próbny wynoszący 3 miesiące – 2 tygodnie okresu wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony
Umowa na czas określony najczęściej proponowana jest pracownikowi po okresie próbnym wynoszącym 3 miesiące. Łączny czas trwania takich umów nie może przekraczać 33 miesięcy, a ich liczba 3.
Jeśli podczas trwania umowy na czas określony dochodzi do wypowiedzenia stosunku pracy, czas wypowiedzenia wynosi dokładnie:
- 2 tygodnie przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony był co najmniej przez 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony
W przypadku umowy na czas nieokreślony obowiązują dokładnie takie same terminy wypowiedzenia jak w przypadku ograniczonej czasowo umowy.
Od kiedy się liczy okres wypowiedzenia?
Przy okresie wypowiedzenia liczonym w tygodniach czas wypowiedzenia zaczyna swój bieg w niedzielę, co oznacza, że będzie kończył się w sobotę. Inna kwestia dotyczy dłuższych terminów wypowiedzenia umowy o pracę, które liczone są już w miesiącach. W takim przypadku momentem rozpoczęcia okresu wypowiedzenia jest pierwszy kalendarzowy dzień miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie.
W przypadku okresu próbnego, gdy okres wypowiedzenia może być liczony w dniach, czas zakończenia pracy liczy się od następnego dnia roboczego.
W każdej z powyższych sytuacji warto ustalić dokładny dzień zakończenia stosunku pracy w rozmowie z osobą, która w firmie zajmuje się kadrami.
Kiedy można liczyć na skrócony okres wypowiedzenia?
Skrócenie okresu wypowiedzenia jest możliwe i legalne w świetle prawa. Likwidacja lub upadłość przedsiębiorstwa to podstawa do ubiegania się o wcześniejsze wygaśnięcie okresu wypowiedzenia. Dotyczy to jednak sytuacji, gdy pracownikowi przysługuje 3-miesięczny czas świadczenia stosunku pracy po wypowiedzeniu i tego typu oświadczenie złożone jest wraz z dokumentami rozwiązującymi umowę. Pracownik musi jednak otrzymać z tego tytułu należne odszkodowanie.
Okres wypowiedzenia za porozumieniem stron
Przy rozwiązywaniu umowy o pracę może dojść do tzw. porozumienia stron, czyli obopólnej zgody na zakończenie świadczenia stosunku pracy bez ograniczeń związanych z okresem wypowiedzenia. W praktyce czas ten może w ogóle zostać pominięty lub być umownym okresem, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.
Okres wypowiedzenia i sposób wyliczania jego czasu zazwyczaj budzi wiele wątpliwości nie tylko u pracownika, ale także pracodawcy. Tego typu kwestie najlepiej powierzyć w ręce profesjonalnego biura rachunkowego, które w swoich usługach ma zarządzanie sprawami kadrowymi. Biuro TAX Edyta Wajer z Bydgoszczy od wielu lat z zaangażowaniem dba o sprawy kadrowo-płacowe licznych firm, także tych, które zatrudniają wielu pracowników. Poprawne wyliczenie okresu wypowiedzenia to tylko jedno z zagadnień, które warto powierzyć doświadczonym kadrowym z biura TAX.