U naszych sąsiadów ktoś wpadł na pomysł jak rozliczyć mieszkańców np. bloków z segregacji śmieci. Służą temu inteligentne śmietniki. To innowacja z Ciechanowa, za którą jednak nie nadąża prawo.
Czterokrotny wzrost liczby segregujących śmieci w zabudowie wielorodzinnej i rozwiązanie problemu anonimowości w blokach mieszkalnych – takie efekty przyniosło zastosowanie w Ciechanowie inteligentnych pojemników na odpady. Miasto za ten projekt zdobyło nagrodę w konkursie Serwisu Samorządowego PAP Innowacyjny Samorząd 2020 w kategorii gminy miejskie.
W ubiegłym roku w Ciechanowie na jednym z osiedli wystartował innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów).
Ten innowacyjny system umożliwia rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci. Ideą projektu było na nowo zorganizowanie efektywnej i wysoce jakościowej zbiórki odpadów selektywnych już u źródła ich powstania, czyli w gospodarstwie domowym. Na osiedlu budynków wielorodzinnych ogólnodostępne, otwarte, narażone na podrzuty z zewnątrz i gryzonie pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych zastąpiono zbiorczymi instalacjami-gniazdami Elektronicznych Liczników Miejskich Odpadów (ELMO). Są to urządzenia mechaniczne naszpikowane elektroniką dostępową, pomiarową i kamerami monitoringu, w których znajdują się standardowe pojemniki 1100 litrów. Wszystkie odpady, które trafiają do tych urządzeń, są mierzone, ważone i katalogowane w bazie danych.
Mieszkańcy mają obowiązek posegregować odpady, umieścić je w torbie lub worku foliowym i nakleić etykietę z kodem w celu identyfikacji. Od tej chwili żaden odpad gospodarstwa domowego nie jest anonimowy. Rodzaj i masa odpadów jest przypisywana do indywidualnego konta gospodarstwa domowego, tworząc cenne statystyki i porównania.
Gmina i zarządca nieruchomości ma informację, kto wywiązuje się z obowiązku segregowania odpadów komunalnych i prewencyjnie wykonuje działania wobec tych gospodarstw, które są poniżej średniej osiedla.
„Rozwiązanie to przyniosło nam fenomenalny efekt, ponieważ czterokrotnie wzrosła nam ilość segregowanych odpadów. Zmniejszyliśmy też liczbę pojemników na odpady zmieszane. Pilotaż na razie dotyczy ponad 300 gospodarstw domowych, jednak chcemy rozwijać ten system na kolejnych osiedlach w naszym mieście” – deklarował prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński podczas gali wręczenia nagród Innowacyjny Samorząd 2020.
Kosiński dodał, że to także bardzo wygodne narzędzie, które dzięki specjalnej aplikacji na telefonie umożliwia mu bieżący podgląd systemu. „W każdej chwili wiem, ile jest tych odpadów w poszczególnych pojemnikach, a spółka, która odbiera odpady, jest na bieżąco informowana o poziomie zapełnienia poszczególnych śmietników”. Prezydent Ciechanowa zwrócił przy tym uwagę, że inteligentne pojemniki są na tyle innowacyjnym rozwiązaniem, że nie nadążają za nimi zmiany prawne.
„System, póki co nie pozwala nam na wysyłanie indywidualnych kar. W świetle obowiązującego prawa, w przypadku stwierdzenia braku segregacji w zabudowie wielorodzinnej możemy zmienić deklarację dla całego bloku, a nie dla tego mieszkańca, który nie wywiązał się z selektywnej zbiórki. A więc póki co kara jest zbiorowa dla wszystkich. To jest przykład tego, że prawo nie nadąża za nowymi technologiami” – podkreślił Kosiński.
Prezydent zachęcał też innych samorządowców do odwiedzin Ciechanowa i zapoznania się z projektem.
„Chętnie podzielimy się tym projektem z innymi samorządami” – zadeklarował.
Dodał, że tymi rozwiązaniami zainteresowani są także Amerykanie i Chińczycy. Nagrody Innowacyjny Samorząd 2020 w pięciu kategoriach wręczono w środę podczas uroczystej gali w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. Obok Ciechanowa laureatami, w poszczególnych kategoriach, zostali: miasto Gdynia, gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, gmina wiejska Klembów i Powiat Toruński.
W kategorii gmin miejskich, w której zwyciężyły ciechanowskie inteligentne śmietniki, wyróżnione zostały też:
– Tarnów – za projekt „System dynamicznej informacji pasażerskiej oparty na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC”; – Piekary Śląskie – za projekt „Parkanizer – udostępnianie informacji o dostępności miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym”; – Toruń – za projekt: „ChainDoc – pionierskie wdrożenie technologii blockchain w sektorze publicznym dla bezpiecznego obiegu dokumentów”.
Wśród finalistów kategorii „gmina miejska” znalazły się: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Giżycko, Gliwice (za 2 projekty), Głogów, Grudziądz, Jarosław, Jedlina- Zdrój, Józefów, Kielce, Legnica, Milanówek, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski (za 2 projekty), Piła (za 2 projekty), Piotrków Trybunalski, Rzeszów (za 2 projekty), Siemianowice Śląskie, Słupsk, Sosnowiec, Stalowa Wola, Świdnica, Świdnik, Wągrowiec, Wojkowice, Zabrze (za 2 projekty), Zgierz.
Do konkursu zgłoszono w sumie 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego. W kolejnych dniach będziemy informować o kolejnych nagrodzonych i wyróżnionych projektach.
Źródło: PAP/M. Kmieciński Serwis Samorządowy
O przepraszam.. „pozbądźmy się kompleksu Ciechanowa” ! Mława bije na głowę wszystkie samorządy razem wzięte (a Ciechanów to już w ogóle), nagrodą w postaci kolejnej kadencji obecnego burmistrza! Któż jak on wprowadził rewolucyjne rozwiązanie w postaci PPP oczyszczalni ścieków? Któż jak on dba o deweloperów by mieli gdzie budować swoje blokowiska na każdym skrawku ziemi? Któż jak nie nasz kochany burmistrz nie wyrzucił z placu budowy ociągającego się wykonawcę kanalizacji na Brukowej i podpisał z nim kolejną umowę na Dzierzgowską? Któż jak on dba o refleks kierowców omijających zapadnięte studzienki w świeżo „wyremontowanych” ulicach? Któż jak nie on pozwolił by ten nie dobry Ciechanów miał naszą lokomotywę jako atrakcję? Któż jak on buduje na koszt mieszkańców pseudodworzec? Któż jak nie nasz wóz umył ręce przy zamknięciu przejazdu na Kościuszki? Któż jak nie on zadłuża praktycznie corocznie miasto obligacjami na wiele milionów? Któż jak nie on nieezgekwowuje od tylu lat syf pozostawiany przez autobusy MKM (od początku MKM Mobilisa po MPDM)? Któż jak nie on prowadził wykup działek wzdłuż DK7 koło cmentarza komunalnego pod rzekomo przyszłą ulicę dojazdową a następnie olał temat? Któż jak nie on mami wszystkich nowoczesną siecią ulic w mieście podczas gdy po każdym „remoncie” ulice nadają się tylko do remontu? Nie wspominając o kanalizacjach po których są kolejne poprawki bo „rura pękła”? Kto do dzisiejszego dnia nie wywiązał się z obietnicy nowej sali kina? Kto jak nie on pozwolił na podwyżki cen ścieków co zostało potem uznane za niezgodne z prawem a następnie nie raczy przyznać się do błędu i zwrócić niesłusznie zabrane pieniądze mieszkańcom? Przecież taki włodarz to skarb !!! Na rękach nosić i błagać o kolejne kadencje by nas miał w swej opiece!
Podzielam twoje poglądy. [WYMODEROWANO] tak głosuje i tak ma. Jeszcze tylko pytanie odnośnie cyt.: „Ciechanów ma naszą lokomotywę jako atrakcję”? O co chodzi z tą lokomotywą?
Chodzi o to że nasza MŁAWSKA lokomotywa wąskotorowa znalazła swoje drugie życie nie w Mławie a w Ciechanowie jako eksponat. Bodajże na Sienkiewicza. Mieliśmy ją u siebie a mimo to nikt z [WYMODEROWANO] nie wpadł na pomysł odrestaurowania jej i wyeksponowania jako atrakcja turystyczna. Było tyle miejsc do jej ustawienia.. skwerek na wólce obok stacji PKP, park na Wólce, park w mieście, przy handlowcy czy chociażby na rynku. Była jeszcze jedna ciuchcia. Gdzie odjechała? Ostrołęka?
Poza tym pamiętam głosy że prezydent Ciechanowa jest z PSL więc i jest kasa od marszałka. Niewiem, niewnikam. Ale wiem że by dostać jakąkolwiek kasę czy pomoc trzeba najpierw o nią poprosić. A co robiła armia[WYMODEROWANO]? Cytat: ” nie składa wniosków”
Fenomenalny efekt – segregacja do tej pory to 5 procent – wzrost czterokrotny to 20 procent > a przecież na koniec roku musi być 50 procent odzysku… Czyli segregacja powinna w Mławie wzrosnąć 10 razy aby wypełnić nakazany unijny poziom…
Mława jest w tyle za Ciechanowem, ciągle się rozwija
Urządzenia naszpikowane elektroniką mają to do siebie, że lubią nawalac. Przepraszamy, system się zawiesił, śmieci trzeba zabrać z powrotem do domu.
Nawalić to może koń na środku drogi.
Dziś wszystko jest naszpikowane elektroniką.
Chcesz cofnąć się średniowiecza? – wyrzuć telefon, zamieszkaj w ziemiance itd. itd.
I tak wszystko wyląduje na jednej pace…
Unas nigdy tak nie będzie.
Popieram tezę mławianki. Panie Burmistrzu, droga Rado Miasta Mława, urzędnicy Ratusza! Do roboty!!!!!
Ciechanów to jak widać coraz bardziej nowoczesne miasto i na dodatek bardzo przyjazne mieszkańcom:
– inteligentne śmietniki
– śmietniki umieszczane pod ziemią
– elektroniczne tablice z czasem odjazdu najbliższych autobusów na przystankach MZK
– gęsta sieć ścieżek rowerowych
– rowery miejskie
– basen odkryty i kryty, Krubin
– bardzo dużo miejsc gdzie można spokojnie w ciszy odpocząć, z dala od miejskiego zgiełku
– dbałość o zieleń, o tereny rekreacyjne w przestrzeni miejskiej,
a u nas?
u nas lepiej nie mówić – na każdym skrawku wolnego terenu – nowe bloki…
Brawo Panie Prezydencie – Ciechanów pięknieje w oczach.
Taki włodarz to skarb.
Nie piszmy tak bo znowu ktoś złapie „focha”
Bez obaw, „misiu” jeszcze śpi.