Od dziś 4 maja wolno nam zwykłym obywatelom, jak i przedsiębiorcom, więcej niż przed majówką. Część zakazów wprowadzonych, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, została zdjęta w ramach II etapu luzowania obostrzeń w Polsce.
Otwarte galerie handlowe
Można w końcu po tygodniach obowiązywania zakazu pójść do galerii handlowych, ale nadal nie skorzystamy ze wszystkich atrakcji w nich oferowanych. Nie odwiedzimy usytuowanych tam: strefy aktywności fizycznej, np. siłownie, place zabaw, parki trampolin, a także strefy gier, kina, czy wyspy handlowej, nie pozostawimy ubrania i przedmiotów w przechowalni. Nawet fontanny będą wyłączone.
To efekt kompromisu umożliwiający uruchomienie galerii wypracowanego przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz przedstawicielami zainteresowanych środowisk.
Strefy gastronomiczne na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych muszą być wydzielone widoczną, barierą.
Obowiązują w nich następujące zasady: na jedną osobę przypada nie mniej niż 15 m kw, w kolejce obowiązują odstępy 2 m. Osoby stojące w kolejce powinny stać w 2-metrowych odstępach, co oznaczy naklejka na podłodze lub stojący znak. Nie będzie stolików, bo dań nie wolno konsumować na terenie galerii (ani na ulicy), są pakowane na wynos do domu lub tam dowożone.
W strefie gastronomicznej można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy.
W galerii przynajmniej w 1 punkcie kupimy maseczkę. Oczywiście we wszystkich sklepach obowiązuje dystans 2-m między pracownikami a klientami. Pojemniki z preparatem dezynfekcyjnym muszą by zainstalowane przy wszystkich wejściach (również wewnątrz), a także w toaletach i przy kasach. Natomiast klienci mają jeszcze obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych, a także parkowania, na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości, do zachowania dystansu 2 m przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.
Czynne hotele i inne miejsca noclegowe.
Już w wejściu mam być wywieszona informacja o maksymalnej liczbie klientów (nie więcej niż 2 na pokój). Zakazane jest korzystanie ze wspólnych sal TV, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun czy dyskotek.
Do gabinetu fizjoterapii wejdziesz tylko indywidualnie
Ograniczono ilość zabiegów i terapii indywidualnej. Obowiązują podwyższone rygory sanitarne np. dezynfekcja pomieszczenia po każdym pacjencie, środki ochrony osobistej i wizyty umawiane w odstępach czasu potrzebnego m.in. na dezynfekcje pomieszczenia i uniknięcie kontaktu z innym pacjentem.
Każdy pacjent, który ma skierowanie od lekarza (w przypadku refundowanej rehabilitacji) lub też chce rehabilitować się na zasadach komercyjnych, może z niej skorzystać, choć w ograniczonym zakresie.
Nadal niedostępne będą – ultradźwięki, prądolecznictwo i światłolecznictwo, pole magnetyczne, hydroterapia, krioterapia ogólnoustrojowa. Czyli zabiegi, które wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem i jednocześnie sterylizacja urządzeń jest bardzo skomplikowana. Nie wykonuje się też zabiegów u wielu pacjentów równocześnie, obowiązuje zasada „jeden na jeden”. Pacjent, który przychodzi do poradni, styka się tylko z jednym terapeutą realizującym cały program z tym pacjentem. Do wybuchu epidemii z tego typu zabiegów korzystało w Polsce ok. pół miliona osób dziennie i 10 mln rocznie.
Część placówek kultury oraz biblioteki i archiwa wznowią działalność
Nie dotyczy to kina, ale muzeów, galerii sztuki, biblioteki, archiwów czy księgarni, które od poniedziałku mogą być dostępne. Mogą, nie znaczy muszą. W tym wypadku decyzję podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.
Sklepy budowlane i meblarskie już otwarte
Oczywiście obowiązują w nich te same zasady co w innych placówkach tj. dystans min.2 m, maseczki, 15 m kw. powierzchni na jednego klienta. Dodatkowo po każdym kliencie ma być zdezynfekowany PIN-pad. Wielokrotnie w ciągu doby klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł i inne powierzchnie dostępne dla wielu klientów mają być dezynfekowane. Obowiązuje całkowity zakaz spożywania posiłków i produktów (wyjątkiem jest pomieszczenie socjalne dla pracowników).
Jeśli można iść na wybory, to można wszystko robić.