Mławskie harcerki przygotowały artykuł dotyczący opieki nad zwierzętami i poprosiły redakcję portalu Nasza Mława o publikację.
Jedna z harcerek napisała do nas.
– Dzień dobry, jestem harcerką z I Przyparafialnej Wodnej Koedukacyjnej Drużyny Wędrowniczej „Blind” z Hufca ZHP Mława. Razem z pozostałymi harcerkami z mojej drużyny realizujemy projekt dotyczący lokalnych zwierząt, w ramach którego m.in. organizowałyśmy zbiórki karmy i pieniędzy dla schroniska, prowadziłyśmy zbiórki i nawiązywałyśmy współpracę z nadleśnictwem. Jednym z zadań, które wymyśliłyśmy, było napisanie artykułu opisującego poprawną reakcję przy spotkaniu błąkającego się zwierzęcia. Byłybyśmy ogromnie wdzięczne za opublikowanie go. Załączam również przygotowaną przez nas grafikę, znajduje się tam do niego nawiązanie. Z góry dziękujemy — napisała harcerka.
Poniżej prezentujemy napisany przez harcerki artykuł.
„Czasami zdarza się, że idąc na zakupy, załatwiając codzienne sprawy na mieście czy po prostu spacerując, spotykamy na swojej drodze błąkające się albo ranne zwierzęta. Prawda jest taka, że niewiele z nas reaguje, w końcu może ktoś inny pomoże”. Często ostatecznie nikt jednak nic z tym nie robi, a niewinne zwierzęta cierpią, będąc skazane same na siebie. Powody tego mogą być różne, a jednym z nich prawdopodobnie jest niewiedza. Właśnie dlatego, w tym artykule chcemy wytłumaczyć, w jaki sposób i gdzie należy zgłaszać takie sytuacje, by stać się czyimś bohaterem!
Spotkane zwierzęta mogą być w różnych sytuacjach. Może gdzieś utknęły, nie mogą zejść z wysokości, a może po prostu idą ulicą. W pierwszej kolejności należy pamiętać o swoim własnym bezpieczeństwie. Nie możemy bezmyślnie zbliżać się do obcych zwierząt, mogą być chore albo agresywne. Trzeba robić to spokojnie, z rozwagą.
Następnie musimy ocenić sytuację. Sprawdź, czy zwierzę ma obrożę, tatuaż albo może inne oznaki tego, że ma właściciela. Jeżeli pozwalają Ci one skontaktować się z nim, wykorzystaj to. Zadzwoń lub wybierz się pod podany adres.
Jeżeli jednak nie jesteś w stanie pozyskać żadnych informacji na temat właściciela zwierzęcia, sprawa wygląda trochę inaczej. Zwróć uwagę, czy nie ma widocznych obrażeń oraz na to jak się zachowuje. Jeśli zwierzę posiada obrażenia i jesteś w stanie samodzielnie mu pomóc, np. przewieźć go gdzieś, zabierz go do kliniki weterynaryjnej. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie udzielić pomocy, należy skontaktować się z odpowiednimi służbami. Przykładowo, możesz poprosić o pomoc straż miejską (tel.: 986). Służby te zajmą się zwierzakiem.
Co robić natomiast, gdy zwierzę nie ma żadnych widocznych obrażeń? Sprawa jest dosyć prosta. Podobnie jak we wcześniej opisanym przypadku, możemy kontaktować się ze strażą miejską. Wtedy zwierzę zostanie zawiezione do najbliższego schroniska lub w razie potrzeby podjęte zostaną inne działania. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie zająć się tym sami, samodzielnie możemy zawieść zwierzę do schroniska, gdzie na pewno otrzyma potrzebną pomoc.
Na Mazowszu jest wiele schronisk, do których można zgłaszać się w wymienionych wyżej sytuacjach. Poniżej znajduje się mapa, na której zaznaczone są owe schroniska.”
Powyższy artykuł został przygotowany przez harcerki z I PWKDW „Blind” z Hufca ZHP Mława w ramach tropu harcerskiego „Opieka nad lokalnymi zwierzętami”.
- R E K L A M A -
Bardzo słuszna inicjatywa. Tylko widać, że harcerki nie wiedzą, o czym piszą. Nie można rannego zwierzęcia zawieźć do weterynarza bez pośrednictwa Straży Miejskiej. Poza tym pies nie jest odwożony od razu do schroniska, tylko do Gabinetu Weterynaryjnego na Wólce, gdzie przez jakiś czas czeka na adopcję. I może jest na Mazowszu wiele schronisk, ale poszczególne miasta podpisują umowy z konkretnym schroniskiem, nasze nie leży nawet na Mazowszu i ma kiepską renomę.