Stało się. Mławski Handlowiec zmienił właściciela. Wielokrotnie informowaliśmy o próbach sprzedaży obiektu. Okazało się, że transakcja kupna – sprzedaży niedawno doszła do skutku. Kto nabył obiekt i co planuje?
Znamy nazwisko nowego właściciela. Handlowiec zakupił Karol Roniewicz – przedsiębiorca prowadzący kręgielnię w obiekcie.
Jakie są plany nabywcy?
- W przeciągu 2 lat planuję gruntowną renowację budynku. To w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, ponieważ budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Chciałbym przywrócić temu miejscu jego pierwotne przeznaczenie. Moim zamierzeniem jest rozkwit handlu. Chciałbym też dodać, że obecnie obowiązują mnie umowy z najemcami, zawarte przez poprzedniego właściciela – PSS Społem – poinformował portal Nasza Mława Karol Roniewicz.
Ceny kupna nie podano do publicznej wiadomości. O próbach sprzedaży handlowca pisaliśmy wielokrotnie. Zobacz TUTAJ. Obiekt do niedawna należący do mławskiej Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Spójnia” w styczniu 2018 r. wyceniono na 5 mln 900 tys. zł. Potem wystawiono obiekt w znacznie niższej cenie 3 mln 500 tys. zł. Jak napisano w ogłoszeniu, budynek ma 1900 m kw. powierzchni, a działka, która do niego należy – 0,0818 ha.
Zaniedbana perła modernizmu
Przypomnijmy. Powszechny Dom Towarowy w Mławie został oddany do użytku w 1963 roku. Zbudowany według projektu architekta Stanisława Kolendo uznawany jest za perłę modernizmu. Nie da się jednak ukryć, że zniszczony i zaniedbany obiekt obecnie klejnotu w niczym nie przypomina.
Sprzedaż może utrudniać fakt, że nowy właściciel nie będzie mógł w najbliższym czasie wyremontować ani przebudować budynku. Pod koniec 2017 roku ruszyła procedura wpisania mławskiego Domu Towarowego do rejestru zabytków. Zgodnie z prawem do zakończenia postępowania „przy zabytku zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku”.
Od 2012 roku układ urbanistyczny, którego „pedet” jest częścią, jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.
Handlowiec, chyba najbardziej charakterystyczny budynek w Mławie. I oby takim pozostał.
Żeby jeszcze komuś się chciało odratowac tę zniszczoną kamienicę naprzeciwko zakładu pogrzebowego! Przecież to chyba też jest zabytek, nie?
Kamienica na przeciwko zakładu pogrzebowego przeszła na własność dewelopera mławskiego z tego co słyszałem. Jakie plany ma narazie nie wiadomo. Ale można przewidywać że powstaną tam mieszkania.
Ponieważ jest to zabytek, to pewnie teraz szybciutko zamieni się w kupę gruzu i będzie można na tym miejscu postawić blok. Samo centrum miasta – bardzo atrakcyjne miejsce dla dewelopera.
Czy działki dawnych PKS też przeszły na własność pewnego dewelopera?
Tez mnie ciekawi kto nabył te nieruchomości?. Z tym że słyszałem że sam dworzec jest narazie dzierżawiony przez przewoźnika od dotychczasowego właściciela, także nie wiem czy już jest sprzedany.