Rok temu władza 1 listopada zamknęła nam cmentarze w tym roku wśród jej pomysłów na uporządkowanie przepisów związanych z cmentarzami i chowaniem zmarłych jest także jeden bardzo kontrowersyjny. Rządzący chcą by rodzinne nagrobki, które teraz są własnością tych, którzy je postawili (najczęściej bliskiej rodziny pochowanych), stały się własnością właścicieli cmentarzy.
Obecnie projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych został skierowany do konsultacji społecznych. Mają się one skończyć w styczniu 2022.
Co jest w projekcie ustawy?
W tym projekcie ustawy napisano wprost:
Art. 91.2. Wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza są własnością właściciela cmentarza. Mogą one być wznoszone, przerabiane i odnawiane przez osoby dysponujące uprawnieniami fundatora grobu lub prawem do grobu.
Uregulowano także prawo do grobu, wprowadzając pojęcie fundatora grobu.
Co możesz jako fundator grobu?
Osoba, która rezerwuje miejsce pochówku (fundator grobu), wnosi opłatę za rezerwację miejsca pochówku (Art. 49). Rezerwacja miejsca pochówku wygasa po upływie 20 lat od dnia wniesienia opłaty, chyba że regulamin cmentarza przewiduje dłuższy okres. Opłata za rezerwację miejsca pochówku obejmuje również opłatę za pierwsze pochowanie. Właściciel cmentarza, w regulaminie cmentarza, określa maksymalną liczbę miejsc pochówku, w odniesieniu do których jednej osobie może przysługiwać prawo do rezerwacji.
Rezerwacja miejsca pochówku uprawnia fundatora grobu do (Art. 50):
1) decydowania o tym, kto może być pochowany w danym grobie;
2) przeniesienia, na podstawie umowy, tego prawa na inną osobę;
3) budowy nagrobków, grobowców oraz innych kompozycji architektonicznych, zgodnie z regulaminem cmentarza;.
2. Uprawnienia fundatora grobu są niepodzielne.
Oznacza to, że fundator będzie mógł na swój koszt zbudować nagrobek, ale tylko taki który będzie zgodny z regulaminem cmentarza, po czym przestanie być jego właścicielem. Stanie się nim właściciel całego cmentarza.
Projekt ustawy jest bardzo rozbudowany, wprowadza instytucję koronera, kilka rejestrów np. grobów, spopieleń. Określa także, kto ma prawo do pochowania (Art. 35.) i mają kolejno:
1) podmiot wskazany w testamencie osoby zmarłej;
2) najbliższa rodzina osoby zmarłej w kolejności:
a) pozostały małżonek,
b) krewni zstępni,
c) krewni wstępni,
d) krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa,
e) powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia.
Prawo do organizacji pochówku zwłok, szczątków ludzkich lub popiołów ludzkich przysługuje podmiotowi, który do tego dobrowolnie się zobowiąże (Art. 36).
Pełen tekst projektu ustawy do pobrania TUTAJ
Szkoda że cmentarze nie zabiorą butów nieboszczyka cmentarz na Wólce powstał na frontach oddanych przez ludzi