Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców pieniędzy za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Prokuratorzy będą zaskarżali uchwały, na podstawie których samorządy wprowadziły takie opłaty. To efekt najnowszych wytycznych Roberta Hernanda, zastępcy prokuratora generalnego.
Każdy obywatel może domagać się zwrotu wniesionej opłaty przyłączeniowej, jeśli zapadł prawomocny wyrok sądowy uznający nieprawidłowość uchwały gminnej – wyjaśniła rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bielik. Jeśli gmina nie zwróci mieszkańcowi kosztów przyłącza, ten może wnieść pozew do sądu.
Hernand zwrócił się do wszystkich prokuratorów, żeby przeanalizowali gminne uchwały pod kątem warunków podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnych. Prokurator podkreślił przy tym, że gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłącza.
Hernand przypomniał wyrok WSA z 22 listopada 2010 roku, w którym sąd stwierdził nieważność uchwały rady gminy ustalającej odpłatność za podłączenie do urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych. W uzasadnieniu wskazano, „że nie ma podstaw do podjęcia takiej uchwały przez gminę w żadnym z przepisów”.
Sąd Najwyższy w swojej uchwale z 13 września 2007 roku podkreślił, że udostępnienie przyłącza nie może być obciążone dodatkowymi kosztami pokrywanymi przez mieszkańców.
Ludzie, tu chodzi wyłącznie o opłatę przyłączeniową, a nie koszt wykonania
Super!!! Tak powinno być, przyłączenie wody i kanalizacji powinno być bezpłatne i okazuje się, że jest BEZPŁATNE I ZAWSZE BYŁO !!!!!!!!
hahahahahaha
Każdy w mieście płacił za przyłącze wodno-kanalizacyjne, były to kwoty od 5 do kilkunastu tysięcy złotych. I teraz niby gmina ma zwrócić pieniądze? Wszystkim? Nie wierzę w to jakoś niestety choć z chęcią swoje 8 tys bym odzyskała.
A proszę mi podpowiedzieć czy zwrot bedzie za zrobienie studni na dzialkach kolo stadionu od dzialkowiczow byla pobrana składka na taka studnie czy jest naleznie pobrana ?
Co ma piernik do wiatraka?
A ja już zapłaciłem. Też proszę o komentarz ze strony UM Mława. Droga redakcjo a może wy uzyskacie informacje co dalej planuje nasz ratusz w tej sprawie?
Jednak artykuł wrócił na swoje miejsce, bardzo się cieszę z szybkiej reakcji :), bo myślę, że te informacje są bardzo ważne dla mieszkańców naszego miasta.
Szanowny Czytelniku, artykuł cały czas był na swoim miejscu 🙂 Również uważamy, że to istotne informacje – dlatego go zamieściliśmy. Z poważaniem – redakcja
To dlaczego miałam przez jakiś czas informację na stronie, że go nie ma, po odświeżeniu strony i na głównej też na chwilę zniknął, a więc proszę mi nie wmawiać czegoś…??
Szanowna Redakcjo
jeżeli się coś pisze i komentator odpowiada, to należałoby zamieścić i odpowiedź komentatora, bo tak wychodzi na to, że Wy macie rację w momencie, w którym jednak jej nie macie 🙂
Ja dobrze zauważyłam, że artykuł zniknął i pojawił się na nowo, bo chciałam go jeszcze raz przeczytać i niestety nie pomogło mi odświeżenie strony i nie znalazłam go na głównej stronie, a umiem dobrze poruszać się po internecie.
No proszę…
UM Mława, co wy na to?? Straszycie kosztami w wysokości 3 – 4 tysiące i obowiązkiem, a tu proszę – jednak za darmo.
Jeżeli przyłączenie jest obowiązkowe,, to moim zdaniem samo z siebie wynika, że powinno być darmowe. Dostaliście środki na ten cel, a jeszcze chcecie wyciągać kasę od mieszkańców. Nie liczycie się z tym, że dla wielu z nich jest to suma niewyobrażalna, że niektórzy ledwie wiążą koniec z końcem, albo nawet i to nie bardzo.
Pani rzecznik prosimy o komentarz w tej sprawie.
W gminie Gietrzwałd też robili z ludźmi co chcieli już 10 lat temu w niektórych gminach było to darmowe lub prawie darmowe ale jeden z naszych radnych powiedział wtedy, że gmina też musi zarobić.