Mieszkańcy bloków mieszkalnych zyskają dodatkowe pieniądze dzięki wykorzystaniu energii słonecznej z paneli fotowoltaicznych. To wynik wprowadzonej przez parlament zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy wprowadzają koncepcję tzw. prosumenta lokatorskiego.
Do tej pory instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach bloków nie miało większego sensu, ponieważ wyprodukowaną energię można było wykorzystać tylko do zasilania części wspólnych, takich jak klatki schodowe czy piwnice. Po wprowadzeniu nowego prawa, będzie możliwość zmiany sposobu wynagrodzenia energię odnawialną na potrzeby części wspólnej budynku. Wspólnota otrzyma pieniądze na swoje konto bankowe za wyprodukowaną energię. To pozwoli zarządom wspólnot mieszkaniowych przeznaczyć zaoszczędzone środki na remonty i konserwacje budynków, a także obniżyć czynsze dla lokatorów. Według ustawodawcy, środki związane z depozytem prosumenckim można będzie wykorzystać na zakup energii elektrycznej lub do obniżenia opłat związanych z mieszkaniami w budynku, gdzie znajduje się mikroinstalacja odnawialnej energii.
Energia ze słońce obniży opłaty mieszkańcom bloków
Nowe rozliczenie energii będzie się składać z dwóch etapów:
Za wytworzoną i zużytą energię w tej samej godzinie, prosument indywidualny/lokatorski nie będzie płacić za nią ani nie będzie obciążany zmiennymi opłatami za jej dystrybucję. Stanowi to tzw. autokonsumpcję.
Nadwyżki energii w ciągu godziny (czyli w przypadku, gdy wytworzona energia przewyższa zużytą w tym samym czasie) będą przeliczane przez dostawcę energii na depozyt prosumencki, uwzględniając miesięczną cenę rynkową za energię. Później te środki zostaną wypłacone w całości na wskazane konto na koniec okresu rozliczeniowego.
Warunki, które musi spełnić wspólnota mieszkaniowa:
Mikroinstalacja musi być umieszczona na budynku wielolokalowym, np. na dachu, balkonie, elewacji.
Moc mikroinstalacji nie może przekraczać mocy przyłączeniowej całego budynku, łącznie z częściami wspólnymi i indywidualnymi mieszkaniami.
Budynek musi służyć głównie celom mieszkalnym.
Wypłacone środki mogą być przeznaczone na:
Spłatę zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej.
Obniżenie opłat związanych z mieszkaniami, takich jak fundusz remontowy, energia elektryczna, ogrzewanie, gaz, opłaty administracyjne czy koszty sprzątania, które dotyczą mieszkań na budynku, gdzie znajduje się instalacja odnawialnej energii.
Obniżenie opłat związanych z mieszkaniami w innych budynkach mieszkalnych, których częściami wspólnymi zarządza ten sam prosument.