Środa Popielcowa to w Kościele Katolickim pierwszy dzień okresu zwanego Wielkim Postem. Wierni przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. W 2023 roku Środa Popielcowa przypada na 22 lutego.
Dziś Środa Popielcowa. Kiedy msze w kościele?
Tradycją jest, że podczas mszy świętej tego dnia wierni mają posypywane głowy popiołem na znak żałoby i pokuty.
W Środę Popielcową katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia w mszy. Według zasad kodeksu prawa kanonicznego w tym dniu obowiązuje post, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i jest to post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta). Dotyczy to wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia, a wstrzemięźliwością od mięsa objęci są wierni powyżej 14 roku życia.
Dawniej w niektórych częściach Polski, obowiązywał zwyczaj wyparzana wszystkich naczyń kuchennych. Następnie szorowano je popiołem, aby uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z tłuszczem w potrawach postnych. Domownicy nieustannie tego dnia odczuwali głód. Od tego dnia do końca Wielkiego Postu kapłani podczas liturgii ubrani są w żałobne fioletowe szaty. Kościół w tym okresie zakazuje hucznych zabaw.
Msze w mławskich parafiach
Parafia Matki Bożej Królowej Polski. Msze św. w Popielec z posypaniem głów popiołem będą odprawione o godz. 7:00, 10:00, 16:00 i 18:00.
W Środę Popielcową obowiązuje katolików post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta i powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych.
– W tym dniu nasz post i modlitwę ofiarujmy w szczególny sposób za przywrócenie pokoju na świecie i Ukrainie — zachęca Parafia.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście w kościele będzie odprawiane:
16:30 – z udziałem dzieci; 17:30 – rozważania stacji będą prowadziły grupy i wspólnoty parafialne.
We wszystkie piątki Wielkiego Postu ze względu na nabożeństwo Drogi Krzyżowej nie będzie odprawiana Msza św. o godz. 17:30.
W każdą niedzielę Wielkiego Postu nabożeństwo Gorzkich Żali wraz z kazaniem pasyjnym będzie odprawiane o godz. 17:30.
– Okres Wielkiego Postu jest tradycyjnie czasem przeznaczonym na więcej modlitwy w naszym życiu, podejmowanie postów oraz innych zbożnych postanowień. Podejmujmy te dzieła w osobistych, rodzinnych i parafialnych intencjach, a szczególnie za tych, którzy od wielu już lat nie korzystali z daru miłosierdzia Bożego w sakramencie pokuty. Na stoliku pod chórem będzie jak co roku wyłożona Księga Trzeźwości, w której można wpisywać postanowienia trwania w Wielkim Poście w trzeźwości i abstynencji od alkoholu — zachęcają księża.
Parafia Św. Stanisława BM: 6:30, 10:00, 18:00.
Parafia Św. Jana Kantego.
– Rozpoczynamy Wielki Post: czas przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, czas postu, modlitwy i jałmużny, czas miłości do Boga i bliźniego. Bracie i Siostro nie zmarnuj tych pięknych wielkopostnych dni! – informują księża.
Środa Popielcowa:
Msze święte o godzinie 8:00, 9:30 i 18:00
Adoracja Najświętszego Sakramentu o godzinie 17:00
Droga Krzyżowa:
W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 17:00
Gorzkie Żale:
W każdą niedziele Wielkiego Postu o godzinie 17:30
– W najbliższy piątek zapraszamy wszystkich, także Braci i Siostry z Ukrainy na Drogę Krzyżową o godz. 17:00 w intencji pokoju na Ukrainie — zapraszają księża.
Parafia Św. Rodziny: 7:00, 9:00, 16:30 i 18:00.