Pamiętajcie. Od dziś 16 kwietnia br. wchodzi w życie przepis o obowiązkowym zasłanianiu ust i nosa. O nowych obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa informowaliśmy wiele razy. Ostatnio TUTAJ – znajdziesz pełną listę.
· Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.
· Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
Wymóg – jak na razie – nie dotyczy jedynie maseczek. Można zasłonić nos i usta czymś innym. Jednak logicznym wyborem dla wielu osób będzie maseczka. Problem w tym, że ciężko ją zdobyć w rozsądnej cenie. Wiele osób postanowiło szyć maseczki.
Jak prawidłowo uszyć maseczkę?
Ministerstwo zdrowia przekazało wytyczne dotyczące m.in. maseczek niemedycznych.
Maseczki niemedyczne
Produkt przeznaczony dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia COVID 19.
- Maseczki mogą być wykonane tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliesterowych 100%; wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem mogą być wykonane również z fizeliny
materiały, z których wykonane są maseczki powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ® - materiał powinien mieć możliwość prania w temperaturze 60 stopniach C (dotyczy maseczek, które potencjalnie mogą być użyte więcej niż jeden raz, jednorazowe powinny być oznaczone, że nie są przeznaczone do ponownego użytku)
- w przypadku materiałów o niskiej gramaturze należy zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny
- maseczki powinny być wiązane z tyłu na troki lub mieć gumkę umożliwiająca założenie maseczki o uszy
- wykonane z materiału minimum 1 klasy palności
- w części środkowej zakładki (harmonijka) umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy – zakrycie nosa, ust i brody
- w jednej krawędzi wzmocnienie umożliwiające dopasowanie maseczki do nosa zapewniające szczelność przylegania
- Rozmiar maseczki „na płasko” powinien mieć co najmniej 17,5 cm x 9 cm.
Jak prawidłowo używać maseczek ochronnych na twarz?
Najważniejsze zalecenia WHO:
- maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste i dokładne mycie rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy umyć m.in. przed założeniem maseczki),
zakładając maseczkę, dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było szpar pomiędzy maseczką a powierzchnią twarzy, - unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy – umyj ręce,
zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy stwierdzisz, że jest już mocno zawilgocona,
po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci i umyj ręce, - zdejmując maseczkę, rób to tak, aby dotykać jej tylko „od tyłu” (czyli za gumki/sznureczki mocujące), unikając dotykania jej przedniej części – po czym umyj ręce.
GIS przypomina, że kluczowe jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób – 2 metry.