W kościele Katolickim obchodzimy dziś święto ruchome, które może przypadać pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. Najpopularniejszą jego nazwą jest Niedziela Palmowa, oficjalną „Niedziela Męki Pańskiej”, w niektórych regionach Polski zwana jest też „Kwietną” lub „Wierzbną”. Poprzedza ona o 7 dni najważniejsze w roku liturgicznym święto, czyli Wielkanoc, a zarazem rozpoczyna Wielki Tydzień.
Dziś Niedziela Palmowa
To upamiętniające wejście Chrystusa do Jerozolimy święto kultywowane jest już około 1640 lat. W Polsce od średniowiecza. Najbardziej widocznym symbolem tego dnia, są palmy przynoszone przez wiernych do kościoła. Symbolizują one odradzające się życie. Pierwotnie w krajach śródziemnomorskich były to prawdziwe liście palmowe.
W Polsce, gdzie palmy nie rosną, wymyślono ich substytut. Na drewnianym patyku długości kilkunastu centymetrów lub dragu długim na kilka metrów zależności od regionu Polski. Umieszczano ozdoby: suszone mchy, kwiaty, kwiaty z bibuły, a czasami tylko gałązki np. czarnej porzeczki czy brzozy, które odpowiednio wcześniej zrywano i trzymano w domu by na ten dzień miały już rozwinięte młode listki. Taką palmę w odpowiednim momencie nabożeństwa podnoszą wierni do góry, a kapłan święci ja wodą święconą.