W tym roku równie nie odbędzie się inscenizacja bitwy pod Mławą, w zamian ratusz zaproponował szereg innych propozycji.
Upamiętnimy bohaterów naszego miasta, ale też pobawimy się przy przedwojennej muzyce oraz cofniemy się w czasie w plenerowym kinie i fotobudce. To jednak niejedyne atrakcje, jakie czekają nas w najbliższych dniach. – informują na stronie urzędu
– Głównym dniem obchodów będzie jednak sobota 26 sierpnia – tego dnia w parku od 12:00 do 21:00 zaplanowane są pokazy filmowe, spektakle teatralne, piknik historyczny i wiele innych atrakcji.
Turniej Bohaterom Mławy
O 10.00 zaczynamy na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji turniej dzieci w piłkę nożną Bohaterom Mławy. Podczas zawodów nie zabraknie historycznych odniesień. Zapisy drużyn prowadzi MOSiR.
Filmy, piknik i fotobudka z historią w tle
O 12.00 w parku miejskim rusza piknik historyczny. Zaprezentują się m.in. miejskie jednostki, które przygotują konkursy, gry i zabawy kierowane do młodszych i starszych, a związane z wojenną historią Mławy. Pojawią się stoiska Nadleśnictwa Dwukoły, Ochotniczej Straży Pożarnej z Mławy, Wojskowego Centrum Rekrutacji, stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe. Obecne będzie Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział Mława, które przypomni wystawę poświęconą Mławie 1939 roku. Zapraszamy również do… wehikułu czasu. Będzie to fotobudka 3D, w której będzie można się sfilmować z elementami przedwojennej Mławy i jej mieszkańcami.
Również o 12.00 na estradzie w parku rusza plenerowe kino wojenne. W samo południe rozpocznie się seans filmu „W ciemności” Agnieszki Holland.
O 15.00 na scenie pojawi się Arkadiusz Woźnica – żongler i instruktor akrobatyki, który poprowadzi warsztaty cyrkowe dla najmłodszych.
Widowisko filmowo-muzyczne „Mława pamięta”
A o 17.00 zapraszamy na wyjątkowy spektakl, przygotowany specjalnie na 84. rocznicę Bitwy pod Mławą. Widowisko filmowo-muzyczne pt. „Mława Pamięta” to połączenie kilku form sztuki: filmu, teatru i muzyki; odbędzie się na estradzie parku miejskiego, rozpocznie się o 17.00.
Żołnierze Andersa na parkowym ekranie
Dzień zamkniemy seansem filmowym odrestaurowanego obrazu „Wielka droga”, z wprowadzeniem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego FINA. „Wielka droga” to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939 i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRS, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt aż po kampanię włoską. Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne. Zobaczymy wielu andersowskich artystów, z których niektórzy odgrywali swoje życiowe role. Usłyszymy piękne piosenki, zobaczymy aktorów, komików, piosenkarzy, autorów tekstów, muzyków, którzy stanowili istotny czynnik codziennego życia w oddziałach Andersa, występując przed żołnierską publicznością. Początek seansu o 19.00. Miejsce: kino plenerowe na estradzie w parku miejskim.
W niedzielę 27 sierpnia, z okazji obchodów rocznicowych Bitwy pod Mławą, pozostaniemy w klimacie tamtych czasów – czasów „Zakazanych piosenek” – a w tę sentymentalna podróż zabierze nas Orkiestra z Chmielnej. Koncert na estradzie w parku miejskim rozpocznie się o 18:00.
Do końca sierpnia w Galerii Foyer Miejskiego Domu Kultury w Mławie można podziwiać wystawę Zbigniewa Wawrzyńskiego pt. „Moja Ziemia”. Ekspozycję tworzy zbiór kilkudziesięciu czarno-białych i kolorowych fotografii przestawiających Mławę i jej najbliższe okolice. Zebrane zdjęcia prezentują miasto wraz z charakterologicznym rysem jego mieszkańców i doskonale odzwierciedlają lokalny koloryt miejsca z całym bagażem jego piękna i niedoskonałości.
Miejski Dom Kultury, Urząd Miasta Mława oraz Fundacja For Art zapraszają do wzięcia udziału w konkursach inspirowanych twórczością znanego na całym świecie kompozytora Victora Younga, w którego życiorysie przewija się wątek mławski. W tym roku ponownie, oprócz konkursu plastycznego „Malowanie muzyką” zapraszamy także do wzięcia udziału w konkursie literackim pt. „Gdzie są skrzypce Younga?”.
W piątek 1 września w Uniszkach Zawadzkich, przy Mauzoleum Żołnierzy Września odbędą się oficjalne uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej. Początek o godz. 17:00. O 16:30 na przystanku na Starym Rynku będzie podstawiony autobus, którym będzie można dojechać na miejsce.
Stowarzyszenie Mława – Miasto Zabytkowe również uczci rocznicę Bitwy pod Mławą i wybuchu II wojny światowej. Jego członkowie zapraszają w niedzielę 3 września na Marsz Obrońcom Mławy – wyprawę linią obrony września 1939 r. Gościem specjalnym będzie Ihar Melnikau, białoruski historyk, pisarz i rekonstruktor, również uczestnik rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Chętni zbierają się o 11:00 przy Rondzie Flagi Polskiej.
Dodatkowo na 2 i 3 września (sobota i niedziela) zaplanowano oficjalne obchody 100-lecia MKS-u Mławianka Mława. Z tej okazji organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek (nie tylko dla kibiców).
Cały czas do wspólnego rekreacyjnego biegania (nie na wyścigi) w ramach spotkań z cyklu „Biegaj w Mławie” zachęca Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mławie. Treningi są organizowane w soboty o 9:00 na powietrzu lub w obiektach zamkniętych.
Młodych miłośników sportu i rekreacji MOSiR zaprasza do spędzenia aktywnego „Lata w mieście”.
oprac. KN