Mają one pokazać, jak gimnazjaliści poradzili sobie z przyswojeniem wiedzy. Egzamin składa się z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej.
W powiecie mławskim przystąpi do niego 773 uczniów w 17 placówkach – powiedziała naszemu portalowi Anna Frękiel, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.
Nauczyciele podkreślają, że uczniowie nie powinni się stresować egzaminem, bo… nie można go nie zdać. To dlatego, że nie wskazano minimalnego wyniku, jaki trzeba na nim osiągnąć. Przystąpienie do egzaminu jest jednak warunkiem ukończenia gimnazjum, a jego wynik ma znaczenie podczas ubiegania się o miejsce w szkołach ponadgimnazjalnych.
Jeśli będzie wysoki – uczeń dostanie się do dobrej szkoły, ale jeżeli będzie bardzo zły może nie dostać się do żadnej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że choć w Polsce obowiązek szkolny trwa do 18. roku życia, to de facto na gimnazjum się kończy. Państwo nie zmusza do kształcenia na wyższym poziomie.
– Każdy kto się uczył z pewnością osiągnie dobry efekt. Kto tego nie robił może mieć na egzaminie pewne problemy. Wszystkim gimnazjalistom życzę powodzenia i połamania długopisów – mówi Jacek Zawiśliński, dyrektor ciechanowskiej delegatury Kuratorium Oświaty.
Egzaminy każdego dnia będą rozpoczynać się punktualnie o 9.00. Gimnazjaliści najpierw zmierzą się z testami z historii i WOS-u. Dwie godziny później (o 11.00) będą już wykazywać się wiedzą z zakresu języka polskiego.
Warto podkreślić, że tegoroczni trzecioklasiści są jednymi z ostatnich, którzy będą zdawać ten egzamin. Sprawdzian kończący ten stopień nauczania napiszą jeszcze tylko dwa roczniki.
Powodzenia dla wszystkich nastolatkow trzymam kciuki dacie rade.
Nastolatkowie głowa.do góry będzie dobrze jesteście mocni dacie rade trzymam kciuki powldzenia nie dziękujcie , żeby nie zapeszyć pozdrawiam