Dziś 22 września 2022 r. Dzień bez Samochodu. W akcję włączają się Koleje Mazowieckie. Tego dnia można podróżować za darmo. Poznaj zasady.
Dzień bez Samochodu. Podróże KM za darmo
W związku z Europejskim Dniem bez Samochodu przypadającym 22 września 2022 r., wzorem lat ubiegłych, Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” przyłącza się do obchodów poprzez wprowadzenie pozataryfowej oferty specjalnej „Dzień bez Samochodu w KM”.
Europejski Tydzień Mobilności (dawnej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to kampania odbywająca się co roku w dniach od 16 do 22 września. Jej zwieńczeniem i punktem kulminacyjnym jest Europejski Dzień bez Samochodu. Wzorem lat ubiegłych, Koleje Mazowieckie włączają się w tę wyjątkową inicjatywę i przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich podróżnych.
Koleje Mazowieckie, podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku angażują się
w inicjatywę kończącą ETM, czyli Europejski Dzień bez Samochodu. 22 września każdy podróżny będzie mógł skorzystać z oferty „Dzień bez Samochodu w KM”. Umożliwia ona bezpłatne przejazdy wszystkimi pociągami oraz autobusami ZKA i lotniskowymi, uruchamianymi przez przewoźnika.
W czwartek 22 września podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować pociągami KM, autobusami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Czyżew, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.
Bezpłatne przejazdy dotyczą również obszaru obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”.
Poznaj zasady
Uprawniona jest każda osoba. Oferta specjalna Dzień bez Samochodu w KM obowiązuje w dniu 22 września każdego roku. Osoby wymienione w ust. 1 są uprawnione do bezpłatnych przejazdów wszystkimi pociągami uruchamianymi przez KM. W dniu obowiązywania oferty przejazd pociągami KM odbywa się bez konieczności posiadania biletu ani dokumentu potwierdzającego posiadanie samochodu.
Oferta nie uprawnia do przejazdów pociągami innych przewoźników.
ETM to czas szczególnej zachęty do zmiany przyzwyczajeń niekorzystnych dla zdrowia i środowiska, oraz wyboru alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Dotyczy to również środków codziennego transportu: od chodzenia pieszo i jazdy na rowerze, po komunikację miejską i szynową.
Jeżdżę KM codziennie do pracy do Wa-wy już ponad 3 lata i nie ma dnia, żeby pociąg nie był spóźniony. A jedyne co słychać w głośnikach jak się stoi na pkp to „pociąg przyjedzie z opóźnieniem …., za opóźnienie przepraszamy” a zima dla KM to już prawie samobójstwo, pociągi zamarzają, drzwi się nie zamykają, cuda na kiju. Ale jeżdżę bo muszę. Nie polecam nikomu KM i całego PKP, chyba ze lubicie dreszczyk emocji, że gdzieś możecie nie zdążyć na czas i pociąg z kolejnego połączenia wam odjedzie. Prawo PKP jest takie, ze szmatolino ma jechać chociaż by tam była jedna osoba, a plebs ze zwykłego pociągu sobie poczeka, bo to gorszy sort, biedaki co nie stać na bilet. Obsługa pociągów to masakra. Kanar pan i władca składu 😀 a jak zapytasz czemu pociąg stoi to on nie wie 😀 a radio pod ręką.
Może nie podróżuję KM tak często jak Pan, bo robię tylko 4 trasy w tygodniu, ale u mnie akurat bardzo rzadko są opóźnienia na trasie Działkowo-Wwa Zachodnia (poza sytuacją latem, gdy „Słoneczny” miał opóźnienie godzinne, to akurat był znaczący problem) – ale poza tym uważam, że wcale nie jest tak źle, zdecydowanie częściej opóźnienia są w PKP Intercity.