Dotarły do nas informacje, że wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych obecnie przez stacje pogotowia w Płocku (gdzie obsługują m.in. Mławę) i Ostrołęce. W efekcie o wysłaniu karetki decydować będą dyspozytorzy z jeszcze dalszych rejonów.
Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Według kierownictwa mazowieckiego samorządu podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.
Decyzją wojewody mazowieckiego od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze ma zostać podzielone na 3 rejony operacyjne, a nie na 5 – jak dotychczas. Co oznacza to dla mieszkańców Północnego Mazowsza? O wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Siedlec, Warszawy lub Radomia, a nie z Płocka (jak dotychczas).
Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony – 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce. W skład pierwszego wchodzi 9 powiatów: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, nowodworski oraz miasto Płock. Z kolei w skład drugiego – 6 powiatów: makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, wyszkowski i miasto Ostrołęka.
Według samorządu województwa wprowadzenie takiego rozwiązania nie znajduje oparcia w aktualnych potrzebach systemu.
– Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i stanowi zagrożenie dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza. Ponadto, scentralizowanie dużej liczby osób, w tym dyspozytorów i personelu medycznego, w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne. Wyłączenie dużej dyspozytorni np. z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni może zagrozić prawidłowemu działaniu systemu ratownictwa medycznego – uważa Marszałek Adam Struzik.
- Radni województwa mazowieckiego apelują o pozostawienie funkcjonowania dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19 – czytamy w wydanym w tej sprawie komunikacie.
Zapytaliśmy wojewodę mazowieckiego o powody planowanej reorganizacji. Jak tylko nadejdzie odpowiedź, opublikujemy informację.
Tymczasem zachęcamy do wyrażenia opinii.
MAM POMYSŁ!!!!!!!!! ZLIKWIDOWAĆ SŁUŻBĘ ZDROWIA W POLSCE BO I TAK JEST DO D…….