Znamy stanowisko wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła dotyczące dyspozytorni medycznych na Mazowszu. O planach likwidacji dyspozytorni karetek w Płocku (dotyczy Mławy) i Ostrołęce informowaliśmy w artykule pt. „Dyspozytornie karetek w Płocku i Ostrołęce do likwidacji?” (czytaj TUTAJ).
W sprawie wypowiedział się krytycznie samorząd Mazowsza. Poprosiliśmy o stanowisko wojewody mazowieckiego, który planuje reorganizację.
Nadesłano nam stanowisko, które prezentujemy poniżej.
Zmiany w ratownictwie medycznym w województwie mazowieckim – stanowisko Wojewody Mazowieckiego
Zmiany w ratownictwie medycznym wprowadzane są w całej Polsce. Od 1 stycznia 2021 r. mają wejść w życie regulacje dotyczące dyspozytorni medycznych na Mazowszu. Zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym Wojewoda ma tworzyć i prowadzić jedną dyspozytornię medyczną w województwie, ale w Śląskiem i Mazowieckiem istnieje możliwość utworzenia dwóch dyspozytorni. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował jednak o utworzeniu 3 dyspozytorni – w Warszawie, Radomiu i Siedlcach.
Rozwiązania, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia, były testowane od 2017 r. Dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego (System Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne).
– Wdrożenie Systemu WDPRM oznacza, że zgłoszenie może obsłużyć dyspozytor z dowolnego miejsca w Polsce. Osoba pracująca w Warszawie czy w Radomiu dysponuje tymi samymi danymi w zakresie dostępnych zespołów ratownictwa medycznego, co dyspozytor z sąsiedniego województwa. Najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Podkreślam z całą stanowczością, że bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone. System jest cały czas doskonalony, żeby czas dojazdu skracać. System pozwala na sprawniejszą pomoc zwłaszcza w zdarzeniach z udziałem znacznej liczby poszkodowanych, np. wypadkach drogowych kiedy trzeba dysponować więcej zespołów oraz koordynować zdarzenie z innymi służbami w tym przy udziale Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który również w swojej pracy korzysta z tego systemu. Obecne zmiany są kontynuacją procesu rozpoczętego przed wieloma laty. Warto podkreślić, że mimo zmniejszenia liczby dyspozytorni, w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 200 – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Proces zmniejszenia liczby dyspozytorni w województwie mazowieckim rozpoczął się w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało – 29, w 2012 r. pozostało – 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5, przy jednoczesnym pozostawieniu 6 rejonów operacyjnych. W Planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego na 2019 rok dostosowano liczbę rejonów operacyjnych do liczby funkcjonujących dyspozytorni. Od 2021 roku utworzone zostaną 3 dyspozytornie (Warszawa, Radom, Siedlce).
System Wspomagania Dowodzenia PRM służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, najbliższym miejscu zdarzenia, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego. Już od 2017 roku połączenia z terenu Mazowsza były wielokrotnie obsługiwane przez dyspozytorów medycznych spoza województwa a dyspozytorzy z terenu Mazowsza obsługiwali zgłoszenia z terenu innych województw. Podyktowane jest to zastępowalnością określoną na terenie Kraju przez Ministerstwo Zdrowia, podobnie jak w przypadku funkcjonujących w Kraju Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Obsługa przebiegała sprawnie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie odnotowano również, żeby obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na obsługę zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych.
Decyzja co do lokalizacji, w których pozostawione będą dyspozytornie medyczne, opierała się m.in. o możliwości infrastruktury. Dyspozytornie medyczne w Ostrołęce i Płocku są jednymi z najmniejszych w województwie. Zaproponowana stopniowa centralizacja do 3 dyspozytorni medycznych, uwzględnia zapewnienie ciągłości realizacji zadań dyspozytorów medycznych wobec mieszkańców i osób przebywających na terenie województwa mazowieckiego.