– W związku z trwającą pandemią COVID-19, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, przedłużam do odwołania, dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych Diecezji Płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie – czytamy na stronie diecezji płockiej.
Poniżej dalsza treść komunikatu.
„Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, podejmowały dzieła miłosierdzia oraz na różne inne sposoby wyrażały i realizowały swoje poczucie przynależności i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, szczególnie w jego lokalnym wymiarze. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Proszę ponadto, aby w miarę możliwości nadal organizować transmisje z parafialnych celebracji liturgicznych. W przypadku trudności organizacyjnych zachęcam do informowania wiernych o propozycjach ogólnopolskich, których spis znajduje się na stronie Konferencji Episkopatu Polski episkopat.pl w zakładce „Transmisje Mszy Świętych i nabożeństw”.
W tym trudnym czasie ponownie proszę wszystkich drogich kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich o modlitwę za osoby dotknięte pandemią koronowirusa, za wszystkich, którzy chorym pomagają – lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne oraz za przedstawicieli władz podejmujących trudne decyzje zmierzające do zwalczenia pandemii. Módlmy się również o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Miłosiernemu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek panującej pandemii.
Płock, dnia 17 kwietnia 2020 r.
Nr 867/2020
† Piotr Libera
Biskup Płocki
Ks. Piotr Grzywaczewski
Kanclerz”
Brawo dla pracowników szpitala w Raciborzu którzy zadaja podwyżek! Nie ma chętnych na studia i pracę w tych zawodach. Przed pandemia brakowało już w Polsce ok. połowy potrzebnych pielęgniarek. Nie dość, że ci ludzie pracują za 3 w porównaniu z zachodem Europy to mają pensje nie zachęcające innych do podjęcia studiów.
Rozumiecie, że ich wypłaty to wasze życie?
Państwo powinno im organizować bezpłatne posiłki systemowo a nie ludzie dobrej woli naprędce.[WYMODEROWANO] Szpital w Raciborzu traci ponad połowę pieniędzy na przekształceniu w jednoimienny zakaźny. Z 82 mln zł które miał otrzymać jako niezakaźny w ciągu roku jako zakaźny otrzyma przy pełnym obłożeniu łóżek w ciągu roku tylko 37 mln zł. Będzie to skutkować zamknięciem szpitala. Drowizny na rzecz Szpitala można dokonać w Kasie lub na rachunek bankowy [WYMODEROWANO]