Mławianie nie zgadzają się na wysokość bonifikat dla mieszkańców na przekształcenie miejskiej ziemi m.in. pod blokami we własność. Do rady miasta wpłynęły dwa wnioski w tej sprawie.
Właściciele mieszkań w blokach (nie tylko) na gruntach należących do miasta mogą stać się właścicielami ziemi (pod swoim blokiem). Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów odbywa się za bonifikatą (upustem). Mławska rada miejska zdecydowała się na 60-procentową dla wykupujących w tym roku.
Mławianie jednak mają mniejszą ulgę niż, na przykład mieszkańcy stolicy. Samorząd Warszawy zdecydował o przyznaniu 98-procentowej zniżki.Dwa wnioski w sprawie bonifikat wpłynęły na ręce przewodniczącego rady miasta Lecha Prejsa przed sesją 22 stycznia.
Pod jednym z pism podpisał się 20-osobowy komitet, który chce stworzyć uchwałę dotyczącą zasad udzielania wspomnianych bonifikat. Jest taka możliwość i to przy wsparciu ratusza – na podstawie uchwały mławskiej rady miasta i ustawy o samorządach gminnych.
– Jeszcze nie zostało sprawdzone, czy zachowano procedury. Jeśli tak, wtedy ratusz będzie musiał pomóc w inicjatywie uchwałodawczej – powiedział na sesji przewodniczący Lech Prejs.
W kolejnym piśmie w sprawie dopłat wnioskowano o podwyższenie mławskich bonifikat do 98 procent – jak w Warszawie. Na tę chwilę nie wiadomo, jak samorząd zakwalifikuje pisma oraz jaki będzie ich dalszy los.
Jak wyjaśniał przewodniczący Lech Prejs, wnioski wpłynęły przed samą sesją i nie zdążył im nadać odpowiedniej kategorii proceduralnej. Warto też wspomnieć, że za 98-procentową bonifikatą dla swoich gruntów (wzorem Warszawy) opowiedział się 22 stycznia Sejmik Województwa Mazowieckiego.
Województwo mazowieckie jest właścicielem 636 lokali mieszkalnych stanowiących własność osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowych, którym może przysługiwać bonifikata z tytułu opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Znajdują się one w Warszawie, Płocku, Lublinie i Białymstoku.
Na temat dalszych ustaleń w sprawie bonifikat w Mławie będziemy informować.
Dobrze że portal zajął się tematem.
Już wszystko wiem, miasta uaktualniły ceny swoich działek, ceny działek wzrosły nawet 20-krotnie od stycznia bieżącego.
Super przedsięwzięcie.
Garaże to zabudowa jednopoziomowa, a więc automatycznie opłaty są dużo, dużo wyższe niż opłaty za grunt pod blokami.
Burmistrz zaproponował uchwałę o 60-cio procentowej bonifikacie przy wykupie działek od miasta czyli taką samą jak państwo PIS. W Warszawie można było ustalić bonifikatę dla mieszkańców na 98%, ale u nas niestety nie można było, bo miasto za bardzo się zadłużyło w roku wyborczym i teraz trzeba wydoić mieszkańców.
ładnie, szanowni radni nikt nie zaprotestował przeciwko tak niskim bonifikatom, nikt, absolutnie nikt nawet się nie wstrzymał od głosu, nikt nie zadał pytania dlaczego tak niskie bonifikaty się proponuje. Wszyscy przyklepali projekt UM.
Ci radni wyraźnie (wszyscy bez wyjątku) pilnują interesów burmistrza, a nie mieszkańców. Na posiedzeniu rady w dniu 4 grudnia byli obecni wszyscy (21 osób).
Przed wejściem w życie Ustawy z 1.01.2019 roku wiele miast podnosiło opłaty za użytkowanie wieczyste. Czy radni mławscy też podnieśli takie opłaty ?
Mławianka, nie wprowadzaj ludzi w błąd! Skąd masz takie dane? To wierutna nieprawda! A stawki wieczystego użytkowania ustala Burmistrz, a nie Spółdzielnia! Zasięgnij wiedzy zanim napiszesz GŁUPOTY!
To prawda że stawki wieczystego użytkowania nie są ustalane przez Spółdzielnię. To rada miasta decyduje o wysokości opłat.
… i oto właśnie chodzi.
Nic się nie mówi, a stawki wieczystego użytkowania w porównaniu z ubiegłym wzrosły znacznie.
Nikogo nie wprowadzam w błąd.
Przy mieszkaniu mam wzrost o 20,6 %, a przy garażu – 919 %.
Co to jest? – nikt tego nie wyjaśnił.
GŁUPOTY, to ty piszesz świadomy mieszkańcu, bo jak widać niczego nie jesteś świadomy.
Wszyscy wiedzą doskonale, że ceny wieczystego użytkowania ustala miasto. Tylko ciekawe kto ustalał te podwyżki, że w jednym miejscu są to podwyżki kilkudziesięciu procent, a w innym, na głębokim zadupiu są to podwyżki kilkuset procent. Co to był za wyśmienity rzeczoznawca?
Ktoś z UM powinien to wyjaśnić mieszkańcom.
Moglibyście Państwo zająć się jeszcze jednym tematem,
W Spółdzielni Mieszkaniowej od 1 stycznia 2019 roku znacznie wzrosły miesięczne z tytułu wieczystego użytkowania (nie podatek tylko właśnie wieczyste użytkowanie)od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent (9-ciokrotnie). Coś tu chyba nie halo w tym temacie.