Dwa kraje celebrują 3 Maja jako święto narodowe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że od 2007 roku Litwa również obchodzi ten dzień z tego samego powodu co Polska.
Od 1791 r. dzień ten był uznawany za dzień wolny od pracy. Niestety, kiedy Polska została podzielona i rządzona przez zaborców (przez 123 lata), święto zostało zakazane. Ci, którzy próbowali je obchodzić, byli karani więzieniem lub zsyłką.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku święto zostało ponownie ustanowione i obchodzone przez całe 20-lecie międzywojenne. Podczas okupacji hitlerowskiej (przez 5 lat) nie było możliwości świętowania, a po zakończeniu II wojny światowej władze komunistyczne zakazały publicznych obchodów święta w 1951 r.
W 1981 r. podczas odwilży związanej z powstaniem NSZZ Solidarność święto zostało ponownie zorganizowane. Jednak podczas stanu wojennego w 1982 r. nie było to możliwe.
W 1990 roku, wraz z przywróceniem demokracji w Polsce, Trzeci Maj został ponownie ustanowiony jako Dzień Wolny od Pracy i Święto Narodowe (poprzez ustawę z 6 kwietnia). W Warszawie obchody tego święta odbyły się na Placu Zamkowym z udziałem prezydenta RP, generała Wojciecha Jaruzelskiego, który jeszcze kilka lat wcześniej, jako przewodniczący Rady Państwa, nakazywał tłumienie 3-majowych obchodów.