Duże zmiany w prawie spadkowym. Uchwalona przez parlament i podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawa nowelizująca prawo spadkowe wejdzie w życie już 4 listopada 2023 r. Zmienia ona między innymi zasady odrzucania spadku za dzieci, oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, oraz ogranicza grono osób z trzeciej grupy spadkowej. Łatwiej będzie uznać kogoś za spadkobiercę niegodnego dziedziczenia spadku.
Co się zmieni?
Nie będzie już potrzebna zgoda sądu, by rodzice mogli w imieniu niepełnoletnich dzieci odrzucić spadek.
Trzecia grupa spadkowa uprawnionych do dziedziczenia została ograniczona do dziadków oraz ich zstępnych pod postacią ich dzieci, oraz wnuków. Prawo do dziedziczenia utracili inni zstępni dziadków, w tym cioteczne czy stryjeczne wnuki, czy dalsze pokolenia zstępnych.
Teraz będzie można także zostać uznanym za osobę niegodną dziedziczenia majątku gdy, uporczywie nie wykonywało się obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy, uporczywie uchylało się od obowiązku sprawowania pieczy nad spadkodawcą, a w szczególności takiej wynikającej z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy lub też z obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.
Wyłączenie osoby niegodnej prawa do dziedziczenia jest niezależnie od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą.