Ponownie poruszamy temat zaśmiecania Mławy. Tym razem Czytelniczka sygnalizuje problem w pobliżu ulicy Studzieniec. Teren dopiero co posprzątany został w szybkim tempie zaśmiecony.
Sąsiedzi posprzątali polanę. Jednak została ona zaśmiecona w ciągu 4 dni od akcji.
– Czemu w tym miejscu nie ma foto pułapki? 4 dni temu wysprzątali nasi sąsiedzi całą polanę. Było tutaj zatrzęsienie plastikowych butelek. Po 4 dniach już tak to wygląda. Lokalizacja wjazd ze Studzieńca. Może warto poinformować czytelników o karach za śmiecenie, ale też, jakie są możliwości utylizacji śmieci, a jeżeli z jakiegoś powodu nie zostaną odebrane przez firmę, można zgłosić skargę. Będę wdzięczna za Państwa reakcję w tym temacie – informuje Czytelniczka. Na dowód przesyła film z zaśmieconego miejsca.
Przydałaby się fotopułapka
Poprosiliśmy mławski ratusz o odniesienie się do tematu. Zapytaliśmy, czy jest możliwość ustawienia w podanej lokalizacji foto pułapki? Okazuje się, że urząd przymierza się do zakupu. Lokalizacji nie ujawni, co oczywiste.
– Urząd Miasta Mława nie posiada w tej chwili foto pułapki, jednak przymierzamy się do zakupu tego urządzenia w wersji mobilnej. Oczywiście nie będziemy ujawniać czasu i miejsca jej lokalizacji. Za zaśmiecanie miejsc publicznych grozi: pouczenie, mandat karny, grzywna w postępowaniu sądowym. Kara za to wykroczenie, to grzywna w kwocie od 50 do 500 zł. Ogólnie za nieprawidłowe usuwanie nieczystości stałych i ciekłych, strażnicy w 2021 roku ukarali mandatami 10 sprawców, 6 osób pouczono – informuje portal Nasza Mława Magdalena Grzywacz – rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mławie.
Reklamacja w ciągu 48 godzin od zdarzenia
W przypadku niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne, z którym Miasto Mława ma zawartą umowę w przedmiocie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych albo przez prowadzącego Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, właścicielowi nieruchomości zobowiązanemu do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy przysługuje reklamacja – zgłasza ją w ciągu 48 godzin od zdarzenia w jeden ze sposobów jak poniżej:
1) osobiście w Urzędzie Miasta Mława, ul. Stary Rynek 19, 06-500 Mława
2) telefonicznie do Urzędu Miasta Mława – pod numer telefonu 23 654 32 96 wew. 302 lub 300
3) pisemnie na adres Urzędu Miasta Mława, ul. Stary Rynek 19, 06-500 Mława 4) pocztą elektroniczną na adres e-mail: [email protected] .
Reklamacje zasadne są przez pracowników Urzędu niezwłocznie przekazywane do podmiotu realizującego usługi do wykonania.
Podmiot realizujący usługę wykonuje reklamację zasadną:
– do 30 czerwca 2021 r. w ciągu 6 godzin od otrzymania reklamacji z Urzędu (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt)
– od 1 lipca 2021 r. w ciągu 24 godzin od otrzymania reklamacji z Urzędu (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt).
Czasami notujemy od mieszkańców reklamacje niezasadne, ponieważ np.:
– odpady nie zostały przygotowane/wystawione przez właściciela rano przed godz. 6.00 w dniu odbioru wyznaczonym harmonogramem (zostały wystawione później przez zapomnienie);
– do odbioru bezpośrednio z nieruchomości wystawiono odpady, które nie są odbierane bezpośrednio z nieruchomości (takie odpady powinny być przekazane do PSZOK- np. odpady remontowo – budowlane, opony) lub są odbierane bezpośrednio z nieruchomości w odrębnie ustalonych harmonogramem terminach (zbiórki mobilne odpadów wielkogabarytowych).
Właściciele nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadów komunalnych (część tzw. nieruchomości niezamieszkałych tj. przedsiębiorcy, którzy nie muszą się zadeklarować do gminnego systemu odbioru odpadów) powinni we własnym zakresie przekazywać odpady komunalne przedsiębiorcy wpisanemu do rejestru działalności regulowanej (uprawnionemu do odbierania odpadów).
Odrębną grupę stanowią odpady niestanowiące odpadów komunalnych (np. odpady z działalności rolniczej czy odpady przemysłowe) – organizowanie odbioru i zagospodarowania tych odpadów nie leży w sferze zadań gminy.
Podmiot wytwarzający te odpady winien pozbywać się ich legalnie na podstawie umowy zawartej bezpośrednio z przedsiębiorcą posiadającym uprawnienia do ich odbierania.
W TYM CAŁYM OPISIE PANI RZECZNIK GRZYWACZ JEST : najciekawsza informcja o działaniach i kontroli STRAŻY MIEJSKIEJ i imponująca liczba kontroli, do chwili, obecnej DZIESIĘĆ KONTROLI, i 6 pouczeń.!!!! Można zadać pytanie czyżby za maló było straznikow, aby zwiększyć częstotliwość kontroli, ????, ale po tych wynikach widać że jednak NIE !!!! BO WYCHODZI NA TO ŻE TA STRAŻ MIEJSKA JEST W MŁAWIE NIE POTRZEBNA !!!!
Kara zz zaśmiecanie4 przestrzeni publicznej winna wynosić od 500 do 5000 zł, wtedy może czegoś by się ludzie nauczyli, tak ci śmiecący jak i ci nie sprzątający po swoich pupilach.
Ostatnio przybył nam nowy rodzaj śmieci jakim są maseczki. Jak dla mnie leżące maseczki na ulicy, to widok obrzydliwy. Rozumiem, że ktoś może zgubić, jeśli nosi w kieszeni, ale tego leży zbyt dużo, żeby była to wina roztargnionych.
Tak, maseczka walająca się na ulicy to to samo co zasmarkana chusteczka, albo dolna część bielizny.