Dłuższy urlop macierzyński. Kto zyska dodatkowe tygodnie? ZUS wprowadził nowe przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków.
Od 19 marca 2025 roku rodzice wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po narodzinach zyskają prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego. ZUS wyjaśnia zasady nowego uprawnienia.
Uzupełniający urlop macierzyński: Komu przysługuje?
Rodzice wcześniaków: Tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu. Maksymalnie 15 tygodni, gdy dziecko urodzi się przed 28. tygodniem ciąży lub waży poniżej 1000 g. Maksymalnie 8 tygodni, gdy dziecko urodzi się między 28. a 37. tygodniem ciąży i waży powyżej 1000 g.
Rodzice dzieci urodzonych o czasie, które wymagały hospitalizacji: Do 8 tygodni urlopu, gdy noworodek spędził w szpitalu co najmniej 2 dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.
Rodzice adopcyjni i zastępczy (z wyłączeniem zawodowych rodzin zastępczych): Urlop przysługuje, jeśli dziecko wymagało hospitalizacji po przyjęciu na wychowanie.
Wniosek o urlop
Uzupełniający urlop macierzyński jest jednorazowy. Należy złożyć wniosek przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński za ten okres wynosi 100% podstawy wymiaru. Wymagane dokumenty: wniosek od rodzica (ZUS ZAM) i zaświadczenie ze szpitala (Z-3). Formularze dostępne na zus.pl i w PUE ZUS od 19 marca 2025 roku.
Sytuacje „przejściowe”
Rodzice dzieci urodzonych przed 19 marca 2025 roku otrzymają prawo do urlopu, jeśli w tym dniu przebywali na urlopie macierzyńskim (nie rodzicielskim). Osoby, które złożyły jeden wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski, muszą złożyć nowy wniosek o zasiłek macierzyński, aby przesunąć termin rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego.