Długo czekaliśmy. Pokazowa zagroda już otwarta
Zagrodę będzie można zwiedzać bezpłatnie przez cały rok (z wyjątkiem poniedziałków) w miesiącach: listopad — marzec w godzinach 8 – 15, kwiecień — październik w godzinach 8 – 16.
W trakcie wizyt możliwy będzie udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Dwukoły. Temat zajęć edukacyjnych realizowany na terenie zagrody to: „Żubr jako symbol ochrony przyrody w Lasach Państwowych”. Zapisy na zajęcia edukacyjne koordynowane będą przez edukatora Nadleśnictwa Dwukoły Magdę Borkowską tel. 664 408 953, 23 655 90 29 lub 23 654 10 84, e-mail: [email protected].
Jak dojechać? Dojazd od strony Mławy — dzielnica Studzieniec — Krajewo.
Obiekt zlokalizowany w granicach miasta Mława powstał w ramach projektu „Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce”, sfinansowany ze środków Lasów Państwowych przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Na powierzchni 10 ha powstała zagroda dla żubrów wraz z infrastrukturą towarzyszącą umożliwiającą bezpieczne obserwowanie żubrów przez osoby odwiedzające.
Żubry mają do dyspozycji warunki zbliżone do naturalnych, zarówno łaki, lasy i zakrzaczenia. Osoby odwiedzające zagrodę mogą podziwiać zwierzęta z platyformy i wieży widokowej. Dzięki licznym tablicom edukacyjnym będzie można zapoznać się z biologią gatunku i historią jego restytucji.
W Krajewie będzie realizowana bardzo ważna forma ochrony żubra (ex situ), czyli hodowla w zagrodzie.
W Polsce żubr podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Żubr jest też gatunkiem priorytetowym, wymienionym w Dyrektywie Siedliskowej, co oznacza, że na krajach członkowskich UE ciąży szczególny obowiązek działania na rzecz ochrony tego gatunku.
Nadleśnictwo Dwukoły jest pierwszym nadleśnictwem w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, które rozszerza zakres swoich działań na rzecz ochrony przyrody o ochronę gatunku, jakim jest żubr.
Źródło: ND