„Jesteś tym, co jesz” – przyznaj, ile razy w ciągu swojego życia słyszałeś to stwierdzenie? Chociaż wiele osób reaguje na nie dość sceptycznie, w rzeczywistości słowa znajdują swoje odzwierciedlenie w życiu każdego z nas. Dziś wiele mówi się na temat diet. Raw, fleksi, MIND, DASH, keto… Rodzajów diet są setki, a z roku na rok wymyślane są kolejne. Istnieje jednak dieta, która została opisana tysiące lat temu i po dziś dzień jest aktualna, a przy tym skuteczna; zakłada bowiem jedzenie jak największej ilości świeżych, nieprzetworzonych produktów, które są przede wszystkim zgodne z typem genetycznym, konstytucją dosz oraz stanem wątroby. Dieta ajurwedyjska, bo właśnie o niej mowa, cieszy się ogromną popularnością wśród wielbicieli zdrowego stylu życia oraz osób, które pragną wzmocnić swój organizm jakościowymi składnikami czerpanymi prosto z darów natury. Przeczytaj i sprawdź, czy dieta ajurwedyjska to coś dla Ciebie.
Poznaj główne założenia diety ajurwedyjskiej
Jedną z najważniejszych zasad tej diety jest dostosowanie nawyków żywieniowych w zgodzie z doszą; w przeciwnym razie nie będzie ona skuteczna. Posiłki powinny bazować na świeżych składnikach, nie być przetworzone oraz być lekkostrawne. W diecie ajurwedyjskiej wskazane jest ograniczenie mięsa, alkoholu oraz kofeiny – uważa się bowiem, że sprzyjają one powstawaniu ama, szkodliwych metabolitów stanowiących jedną z przyczyn rozwoju chorób w organizmie. Także żywność tamasowa (powodująca ospałość i lenistwo) powinna być ograniczona, a najlepiej zupełnie wykluczona z diety. Żołądek powinien być wypełniany w jednej trzeciej pokarmem stałym, w jednej trzeciej płynnym, a pozostała część być pusta. Według praktykantów ajurwedy ułatwia to procesy trawienne, nie powodując przy tym nieprzyjemnego uczucia „zapełnienia”. Wszystkie dania powinny być lekkie, zrównoważone oraz pożywne. Warto mieć świadomość tego, że nie wszystkie składniki będą służyć jednej osobie w tym samym stopniu co drugiej. Na stronie prowadzonej przez DEVA Harmony zainteresowani mogą poznać szereg zaleceń dotyczących diety dla Vaty, Pitty, oraz Kaphy, a także dedykowane przepisy. Aby jednak móc zacząć odżywiać się w zgodzie ze swoim organizmem, należy przede wszystkim poznać lepiej doszę, która przeważa w całej konsystencji. Na stronie devaharmony.com/pl/dosze-ajurweda/ można dowiedzieć się więcej na ten temat, a także wykonać test na konstytucję ajurwedyjską.
Zasada „jesteś tym, co jesz” w kontekście Ajurwedy
Praktykanci Ajurwedy wierzą, że decydujący wpływ na stan naszego zdrowia ma sposób odżywiania. Sceptyczni temu stwierdzeniu mogą zapoznać się z szeregiem badań medycznych w tym zakresie. To, w jaki sposób troszczymy się o nasz przewód pokarmowy, jest w stanie przełożyć się na nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W diecie ajurwedyjskiej istotną rolę odgrywa dążenie do równowagi oraz wsłuchiwanie się w potrzeby swojego ciała. Istotna jest również właściwa suplementacja, pozwalająca na wsparcie organizmu w całym procesie zdrowienia.