Zbliża się jedno z ulubionych świąt młodzieży – Halloween. Chociaż tradycja przyszła z Ameryki, w Polsce całkiem dobrze się przyjęła. Nastolatki coraz częściej przebierają się w kostiumy rodem z horroru i ruszają po domach, aby zbierać słodycze. Czy w Mławie święto również się przyjęło? Zapraszamy do udziału w ankiecie.
Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.
Święto to najhuczniej obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. W Polsce natomiast pojawiło się w latach 90.
Jak wiemy, głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.
Chociaż symbole, które tego dnia się pojawiają na to nie wskazują, to jednak nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows’ E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows’ Eve” czyli nic innego jak wigilia Wszystkich Świętych.
[poll id=”19″]29
Obchodzę Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – nie dziady. A Halloween nie jest i nigdy nie był wigilią Wszystkich Świętych. To pogański zwyczaj nawiązujący do dawnych wierzeń i nie ma nic współnego z chrześcijaństwem jak tu się sugeruje.
Obchodzę polskie Dziady, nie jakieś rzymsko-chrześcijańskie święta. Tradycja, nie małpowanie innych zwyczajów.