Jak nam zdradziła Anna Rychlicka, jest bardzo zadowolona, że się zgłosiła. Próbowała zapisać się w poprzedniej edycji, ale się nie udało. Po drugim dniu naboru wszystkie miejsca były już zajęte. Po dwóch miesiącach kursu wie, jak może się bronić. Zdaje sobie sprawę, że nie można przewidzieć, z kim będzie miała do czynienia w krytycznym momencie, ale teraz zna już chwyty, które dadzą pięć minut więcej, kiedy będę mogła uciec albo się oswobodzić.
– Odkryłam w sobie odwagę cywilną. Zrozumiałam, że nie jesteśmy tylko słabymi kobietkami, które nie wiedzą co zrobić, gdy ktoś nas zaatakuje. Czujemy się bardziej odważne – deklarowała.
Podkreśla, że atmosfera podczas zajęć była świetna, wszystkie spotkania z Anną Pawłowską z mławskiej komendy policji ocenia jako rewelacyjne. Im bliżej końca kursu, uczestniczki coraz bardziej się poznawały i zaprzyjaźniały. Nasza rozmówczyni ma nadzieję, że te znajomości przetrwają.
– Bardzo serdecznie zachęcam kobiety do wzięcia udziału w następnej edycji. Zrozumieją, że są w stanie się obronić, że dadzą radę. Gdyby była taka możliwość, to sama jeszcze raz bym się zgłosiła – mówiła.
W trakcie kursu panie miały m.in. zajęcia warsztatowe oraz z samoobrony, które poprowadził trener, funkcjonariusz policji – Artur Możdżonek.
We wczorajszego spotkaniu, oprócz „Bezpiecznych Mławianek” i prowadzących zajęcia, udział wzięli przedstawiciele organizatorów i współorganizatorów przedsięwzięcia.
– Mam nadzieję, drogie panie, że wyjdziecie po tym kursie z takim przekonaniem, że zdobyłyście naprawdę bardzo cenne umiejętności, wiedzę, pewne doświadczenie, które pozwoli wam sprawniej funkcjonować w waszym codziennym życiu, że przełamałyście psychiczną blokadę w waszych głowach, którą ma każdy człowiek. W sytuacjach kryzysowych najczęściej paraliżuje nas strach, nie jesteśmy w stanie nic zrobić, nawet wezwać pomocy – mówił nadkom. Krzysztof Hincman, zastępca komendanta powiatowego policji w Mławie.
Gratulował uczestniczkom ukończenia kursu i wręczył stosowane certyfikaty.
Organizatorami drugiej w tym roku edycji lokalnego programu, skierowanego do wszystkich mieszkanek powiatu byli starosta mławski, tutejsza komenda policji oraz Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie, natomiast współorganizatorami – burmistrz, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Mławska Hala Sportowa, Komenda Powiatowa PSP w Mławie oraz Akademia Sztuk Walki Senshi.