W pobliskim terenie ciechanowskim w dniach 19-21 maja 2021 r. planowane są ogólnokrajowe ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21, organizowane przez Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.
Jednym z elementów ćwiczeń – na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza – jest uruchomienie syren alarmowych w dniach 17-21 maja 2021 r. na całym Mazowszu, także w Mławie i w Ciechanowie.
– 20 maja między godz. 8.00 a 11.00 w Ciechanowie planowane jest przeprowadzenie treningu systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach uderzeniami z powietrza, połączone z uruchomieniem syren alarmowych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – informuje ciechanowski ratusz.
W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.
Wojsko Polskie informuje, że przedsięwzięcie szkoleniowe będzie rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP oraz na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego.
Ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim we wspomnianych lokalizacjach odbędą się w dniach 17-21 maja 2021 r.
W trakcie ćwiczenia przeprowadzone zostaną cztery epizody. Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Drugim z epizodów będzie operacja masowej ewakuacji (ang. MASSEVAC) w związku z kolizją dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Scenariusz zakłada przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie mienia wojskowego oraz transport poszkodowanych do placówek medycznych. Kolejne dwa epizody będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo – ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (aplikacyjne rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych).
Cztery epizody:
- Epizod nr 2 /SAR/ – w woj. pomorskim – założenie: po kolizji dwóch okrętów istnieje potrzeba przeprowadzenia operacji MASSEVAC tj. masowej ewakuacji osób z katastrofy w pasie przybrzeżnym na wysokości Łeby, około 200 osób z płonących i tonących okrętów;
- Epizod nr 3 /ASAR/ – w woj. zachodniopomorskim – założenie: po zdarzeniu lotniczym, związanym z rozbiciem się wojskowego statku powietrznego CASA C-295 z 8-12 osobami na pokładzie, zachodzi potrzeba przeprowadzenia misji poszukiwawczo – ratowniczej. Poszkodowani – rozbitkowie samolotu. Miejsce realizacji epizodu – teren zalesiony, trudnodostępny oraz wody śródlądowe;
- Epizod nr 4 /ASAR/ – w woj. mazowieckim – założenie: po zdarzeniu lotniczym, związanym z rozbiciem się wojskowego statku powietrznego podczas szkolenia ze strzelania lotniczego, istnieje potrzeba prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczej w rejonie zdarzenia. Poszkodowani – rozbitkowie samolotu. Miejscem realizacji epizodu jest teren zalesiony, trudnodostępny w rejonie poligonu lotniczego.
Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
W ćwiczeniu wezmą udział między innymi następujące podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż oraz podchorążowie uczelni wojskowych.
Poniżej film zapowiadający ćwiczenia.