Coraz mniej dzieci rodzi się w Polsce, ale nie w Mławie. Tak wynika z danym opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, a raczej GUS-owskich wskaźników.
Dane o współczynniku dzietności (total fertility rate) w podziale na powiaty za 2021 rok opublikował Główny Urząd Statystyczny. Jak z niego wynika, w 2021 kolejny raz z rzędu spadł współczynnik dzietności. Tym razem z 1,378 do 1,32 rok do roku. By nie malała ilość Polaków i następowała zastępowalność pokoleń, wskaźnik powinien oscylować wokół 2,1 dziecka na kobietę.
Przy obecnej wartości tych wskaźników można przyjąć, że każdym 100 rodzicom urodzi się 66 dzieci i będą mieć zaledwie 44 wnuków. Skutkiem tego, już za sto lat, Polaków będzie o połowę mniej w stosunku do obecnej ilości.
Coraz mniej dzieci rodzi się w Polsce, ale nie w Mławie
Na tle kraju powiat mławski wyróżnia się tym, że mimo upływu 10 lat dalej rodzi się tu zbliżona ilość dzieci w stosunku do ilości kobiet i wskaźnik ten wynosi ok. 1,54-1,59. Lepiej jest tylko w kilku powiatach gdzie współczynnik przekroczył 2 % i zbliża się do 2,1, czyli tego gwarantującego zastępowalność pokoleń są one na Kaszubach.
Takie wskaźniki niosą za sobą dramatyczne zmiany w rzeczywistości. W przyszłości ubędzie osób, które swoją pracą będą utrzymywać emerytów. Ponieważ składki emerytalne przez nich dziś płacone są wydawane na bieżąco na emerytury aktualnie wypłacane.
Ubędzie rąk do pracy, co przełoży się na wielkość produkcji. Zmniejszy się ilość dzieci w szkołach, co spowoduje redukcję ilości nauczycieli i placówek oświatowych.
To tylko niektóre zmiany, na które Polskie społeczeństwo musi się przygotować. Ponadto ubytek nowo narodzonych dzieci nie rozkłada się równomiernie na terenie kraju. Są regiony jak np. Warmińsko -mazurskie, czy pas wzdłuż wschodniej granicy polski gdzie dochodzi praktycznie do wyludnienia miejscowości, a w innych zlokalizowanych wokół dużych miast noworodków nie ubywa.
Poniżej mapy autorstwa osoby o nicku „kartografia ekstremalna” zamieszczone na portalu społecznościowym obrazujące opisany wskaźnik w podziale na powiaty w roku 2011 oraz 2021.
Wniosek jest taki, że w Mławie i okolicy jest dużo osób żyjących na koszt innych, czyli z socjalu, a tym samym z pincet plus – )WYMODEROWANO).
Dzięki temu, że jest nas mniej zmniejsza się bezrobocie.
Ciekaw jestem kto na Twoją emeryturę będzie płacił…