Czy towary zamawiane z Chin są bezpieczne, wobec ekspansji pochodzącego z Chin śmiertelnie niebezpiecznego koronawirusa 2019-nCoV? W poniedziałek 27 stycznia zachorowanie wykryto w Niemczech. To po Francji drugi europejski kraj, gdzie odnotowano zakażenie.
O pierwszym przypadku zachorowania w Niemczech na nowy rodzaj zapalenia płuc poinformowano wczoraj wieczorem. Według bawarskiego Krajowego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności zakażony mężczyzna (z miasta Starnberg w Bawarii) został już odizolowany. Stan jego zdrowia jest monitorowany. Niemcy są drugim krajem w Europie, gdzie stwierdzono zachorowanie. 24 stycznia trzy przypadki zarażenia stwierdzono we Francji, gdzie stan pacjentów oceniono jako dobry i stabilny.
Eksperci twierdzą, że okres rozwoju wirusa wynosi około 2 tygodni. Najczęściej to 5-6 dni. Z ostatnich informacji wynika, że zarażonych jest niemal 4500 osób. Na terenie Chin liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 106 ludzi.
MAPĘ ZACHOROWAŃ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Poza Chinami zakażenia koronawirusem potwierdzono już w kilkunastu krajach: Tajlandia, Korea Południowa, Wietnam Singapur, Nepal, Tajwan, Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Sri Lanka, Kambodża, Malezja, Francji i Niemcy.
Komunikat GIS
Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie wydał kolejny komunikat w tej sprawie.
– Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin – informuje GIS.
Co ciekawe, GIS radzi myć ręce i wydaje w tej sprawie specjalną instrukcję.
- Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu – informuje GIS.
Instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej.
W przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski:
wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;
w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała.
Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia.
Okres wylęgania się wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.
W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:
– gorączka powyżej 38 stopni C;
– kaszel;
– duszność.
Podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.