Mieszkańcy „Zatorza” niedawno pozbyli się uciążliwego punktu przeładunku pylących materiałów, ulokowanego na rampie przy torach kolejowych. Teraz, w tym samym miejscu, planowany jest punkt zbierania i przeładunku śmieci.
Co z punktem zbierania i przeładunku śmieci na Kolejowej w Mławie
Sprawa, o której już pisaliśmy, ma swój ciąg dalszy. Burmistrz Mławy 27 października wydał postanowienie o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przez prywatnego inwestora punktu. Gospodarz naszego miasta informuje też o zawieszeniu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie punktu zbierania oraz przeładunku odpadów zlokalizowanych na w/w działkach do czasu przedłużenie przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Śmieci przy ulicy Kolejowej w Mławie
Wniosek inwestora spoza Mławy wpłynął do ratusza we wrześniu 2023. Dołączono do niego Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia liczącą prawie 200 stron. Zawiera ona podstawowe informacje o planowanym przedsięwzięciu polegającym na budowie punktu zbierania i przeładunku odpadów zlokalizowanym na działkach o nr ewid. 1440, 1441/1, 1441/3, obręb Mława-Miasto przy ulicy Kolejowej w Mławie. Zaledwie kilkanaście metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych
Zgodnie z ustawową definicją zbieranie odpadów to gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów.
Wnioskujący będzie zbierał odpady ze 110 rodzajów, w tym: odpady kuchenne ulegające biodegradacji, odzież, tekstylia, rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, odczynniki fotograficzne, środki ochrony roślin, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, urządzenia zawierające freony, Oleje i tłuszcze jadalne także niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne oraz bioodpady stanowiące odpady komunalne, budowlane, a także pyły.
To o łącznej masie 100 tys. ton w skali roku — w przybliżeniu to 1,6 tys. wagonów „węglarek” kolejowych o nośności 62 ton. To około 40 składów rocznie, czyli około 6 – 7 wagonów codziennie w dni pracujące.
Według inwestora odpady w zależności od rodzaju zgodnie z przepisami będą magazynowane między innymi: luzem w stosach, pryzmach, pojemnikach, szczelnych, zamykanych pojemnikach, kontenerach odpornych na działanie czynników zewnętrznych, kontenerach na utwardzonym podłożu w wydzielonym miejscu na terenie Zakładu na działce o nr ewid. 1441/1 w sposób ograniczający (zabezpieczający) ewentualne pylenie.
Inwestor powołuje się na art. 23 ust. 10 i 11 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz. U. 2022 poz. 699), która dopuszcza zbieranie powyższych rodzajów odpadów w stacji przeładunkowej prowadzonej przez podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Firma ta odbiera odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu wielu gmin oraz posiada wpisy do działalności regulowanej wydanych przez wójtów, burmistrzów w celu możliwości zgodnego z przepisami prawa prowadzenia ww. działalności.
Mimo to Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mławie stwierdza potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Do tego przedsięwzięcia Dyrektor Zarządu Zlewni w Ciechanowie Przedsiębiorstwa Gospodarstwo Wody Polskie wydał postanowienie, w którym stwierdza konieczność postępowania przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, a także uzgodnień w pełnym zakresie ze szczególnym uwzględnieniem rodzajów emisji oraz innych łącznie 15 uzgodnień. Podobnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie.
Na tej podstawie 31 października ratusz poinformował, że „Burmistrz Miasta Mława zawiadamia strony postępowania o wydaniu w dniu 27 października postanowienia o obowiązku przeprowadzenia oceny na środowisko i o zawieszeniu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie punktu zbierania oraz przeładunku odpadów zlokalizowanych na w/w działkach do czasu przedłużenie przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.”
To tylko kwestia czasu jak zacznie działać śmietnisko. Tak się dzieje jeśli nie ma pomysłu na zagospodarowanie terenu przy torach kolejowych. Błąd radnych.
„Mieszkańcy „Zatorza” niedawno pozbyli się uciążliwego punktu przeładunku pylących materiałów, ulokowanego na rampie przy torach kolejowych” – przecież ten punkt nadal istnieje i obecnie leżą tam zwały węgla.