Wiele osób korzysta ze zwolnień lekarskich od lekarza psychiatry. Co wolno na takim zwolnieniu? Czy należy leżeć w łóżku itp. przy zwolnieniach uzyskanych od innych specjalistów? Niekoniecznie.
Co wolno robić na zwolnieniu od psychiatry
Gdy zwolnienie lekarskie otrzymujemy od innego niż psychiatra specjalisty najczęściej trzeba leżeć w łóżku, i być obecnym w mieszkaniu na wypadek ewentualnej kontroli z ZUS.
Inaczej jest w przypadku zwolnień od psychiatry, który stwierdza, że nasza kondycja psychiczna uniemożliwia nam uczestniczenie w czynnościach pracy zawodowej. Chodzi o takie problemy jak m.in.: wahania nastroju, lęk oraz smutek. Często powodują one problemy z koncentracją i silne zmęczenie, co powoduje obniżenie wydajności czy problemy fizyczne.
Przede wszystkim podczas L4 wystawianego przez lekarza psychiatrę można wykonywać codzienne czynności, czyli chodzić po zakupy czy uczestniczyć w towarzyskich spotkaniach ze znajomymi. Nie musi się izolować, wręcz przeciwnie. Wskazane jest w takim przypadku spotykanie się z ludźmi np. podczas obrzędów religijnych, uroczystości rodzinnych, na zajęciach rekreacyjnych czy samorozwojowych.
Ważne są także spotkania specjalistyczne takie jak konsultacje z lekarzami, psychoterapia, spotkania grup wsparcia, i innymi specjalistami. Ważne jest także to, że pacjent może zmienić miejsce pobytu czy zamieszkania. Warunkiem jest zgłoszenie tego zarówno pracodawcy, jak i do ZUS-u.
L-4 od psychiatry może trwać do 182 dni. Pracodawca nie może zwolnić pracownika podczas trwania zwolnienia lekarskiego od psychiatry. Zwolnienie bez wypowiedzenia staje się możliwe dopiero po wyczerpaniu przez pracownika maksymalnej liczby dni zwolnienia od psychiatry i dni przeznaczonych na świadczenie rehabilitacyjne tj. najczęściej ok. 9 miesięcy.
- R E K L A M A -