Umowa kupna–sprzedaży samochodu jest ważnym dokumentem, ponieważ dotyczy zakupu rzeczy o zwykle dość dużej wartości, jaką jest pojazd. Jak wiadomo, każdego dnia zawieramy różne umowy. Do nich należą nawet zwykłe transakcje w sklepie. W przypadku wielu umów nie jest potrzebna nawet pisemna wersja dokumentu. Przy zakupie samochodu jednak warto o to zadbać. Zarówno jako sprzedający, jak i jako kupujący stoimy wtedy w interesie naszych praw. O czym jeszcze należy pamiętać, planując zakup lub sprzedaż samochodu? Na to pytanie odpowiada poniższy artykuł.
Treść umowy kupna–sprzedaży samochodu
Treść takiej umowy może być przez strony dość dowolnie modyfikowana. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych elementach umowy, dzięki którym obie strony transakcji będą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Przede wszystkim należy więc dokładnie określić osobę kupującą i sprzedającą. W tym calu w umowie trzeba wpisać dane obu stron, a więc ich adresy, numery PESEL i numery dowodów osobistych. Jeśli sprzedawcą jest firma, dobrze wpisać jej dane.
Dobrą praktyką jest jak najdokładniejsze określenie przedmiotu transakcji. W tym celu koniecznie trzeba ustalić markę, samochodu, model, rocznik, numery: rejestracyjny i VIN, przebieg licznika na dzień spisania umowy lub przekazania pojazdu, dodatkowe wyposażenie. Dzięki tym wszystkim szczegółom mamy pewność, że kupimy właśnie ten, konkretnie przez nas wybrany pojazd.
Warto także w umowie kupna-sprzedaży samochodu możliwie szczegółowo określić stan techniczny pojazdu. Skorzystanie z opinii mechanika, rzeczoznawcy czy innego specjalisty, zrobienie przeglądu, wykonanie jazdy testowej – to wszystko dobre pomysły weryfikujące stan samochodu. Im więcej dowiemy się o nim od sprzedającego, tym mniejsza szansa, że kupimy „kota w worku”. Należy wszystkie informacje wpisać do umowy, co pomoże nam w bezpiecznej transakcji. Przede wszystkim dobrze jest ustalić, czy kupowany pojazd jest bezwypadkowy, czy i dlaczego był lakierowany, jakie naprawy były dokonywane itd. Warto określić stan elementów ulegających zniszczeniu, określić ewentualne usterki.
Podpisanie umowy z klauzulą, że „kupujący oświadcza, że stan techniczny pojazdu jest mu znany i nie wnosi zastrzeżeń” i tak nie zwalnia sprzedającego odpowiedzialności za wady ukryte samochodu – mimo wszystko dokładne sprawdzenie jego stanu przed zakupem jest najlepszą opcją.
Ostatnim istotnym elementem umowy jest cena sprzedaży oraz zasady wpłacenia odpowiedniej kwoty. Warto ustalić, czy płacimy gotówką, czy przelewem – oraz w jakiej dacie. Należy też zapisać, kiedy dokładnie pojazd zostanie kupującemu wydany.
Reklamacja i roszczenia po zakupie samochodu
Niestety, jak pokazuje praktyka życiowa, zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem. Gdy więc i my po czasie odkryjemy, że kupiony pojazd posiada jakieś wady, o których nie wiedzieliśmy wcześniej lub zataił je sprzedający, wcale nie jesteśmy na straconej pozycji. Mamy prawo do rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej. Więcej praw przysługuje nam, gdy jesteśmy konsumentem (osobą prywatną), a sprzedawca przedsiębiorcą (firmą, np. komisem).
Mamy wówczas prawo do żądania:
- obniżenia ceny,
- naprawienia wad (usterek itd.),
- wymiany pojazdu na inny,
- ewentualnie rozwiązania umowy przez zwrot pojazdu oraz zapłaconej ceny.
Trzeba pamiętać, że nie pojawia się prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy bez podania przyczyny – chyba że do zawarcia umowy doszło na odległość lub poza siedzibą firmy.
Źródła: