Takie m.in. gwarancje znalazły się w, uchwalonych w czwartek przez Parlament Europejski, nowych przepisach dyrektywy w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
Nowe przepisy, nieformalnie uzgodnione już z ministrami UE, określają minimalne wymogi, które muszą spełnić wszystkie państwa członkowskie, aby zwiększyć reprezentację kobiet na rynku pracy oraz wzmocnić rolę ojca w rodzinie. Korzystne dla dzieci i życia rodzinnego, nowe przepisy odzwierciedlają zmiany społeczne i promują równość płci.
Ojcom oraz równorzędnym rodzicom (o ile jest to uznane przez prawo krajowe) przyznano co najmniej 10 dni roboczych urlopu ojcowskiego, płatnego na poziomie nie niższym niż wynagrodzenie za czas choroby, przysługującego w okresie porodu (także porodu martwego dziecka).
Posłowie dodali również dwa miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego, niepodlegającego przeniesieniu na drugiego rodzica. Urlop ten powinien być prawem indywidualnym, stwarzającym odpowiednie warunki do bardziej zrównoważonego podziału obowiązków opiekuńczych w rodzinie.
Państwa członkowskie ustalą odpowiedni poziom płatności lub zasiłku za minimalny, niepodlegający przeniesieniu, okres urlopu rodzicielskiego, biorąc pod uwagę, że korzystanie z urlopu rodzicielskiego często powoduje utratę dochodów, a członek rodziny otrzymujący wyższe wynagrodzenie (który często jest mężczyzną) powinien mieć możliwość skorzystania z tego prawa.
Zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie muszą zapewnić 5 dni urlopu opiekuńczego rocznie dla pracowników świadczących opiekę osobistą krewnym lub osobom mieszkającym w tym samym gospodarstwie domowym i cierpiącym na poważne schorzenia lub doświadczające problemów związanych z wiekiem.
Przyjęto, że państwa członkowskie, które już gwarantują wypłatę lub zasiłek w wysokości co najmniej 65 proc. wynagrodzenia netto pracownika, przez co najmniej 6 miesięcy urlopu rodzicielskiego dla każdego z rodziców, mogą utrzymać swój system.
W dyrektywie znalazły się też przepisy dotyczące pracy pozwalającej na dostosowania do potrzeb życia rodzinnego. I tak pracujący rodzice i opiekunowie powinni mieć możliwość dostosowania czasu pracy, poprzez pracę na odległość lub elastyczne harmonogramy. Rozpatrując wnioski o możliwość dostosowania czasu pracy, pracodawcy powinni brać pod uwagę nie tylko własne zasoby i możliwości operacyjne, ale również szczególne potrzeby rodziców dzieci niepełnosprawnych i długotrwale chorych oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci.
Dyrektywa wejdzie w życie 20. dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą musiały dostosować się do przepisów w ciągu trzech lat.