Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. Każdy jest dopisany do spisu wyborców w miejscu swojego zameldowania i tam może głosować. Są trzy sposoby na zmianę miejsca głosowania, dwa z nich wymagają wcześniejszego działania wyborcy, trzeci dyrekcji szpitala.
Sposób pierwszy przeznaczony jest dla osób, które aktualnie znajdują się w innym miejscu niż są zameldowane i będą tam w dniu wyborów. Trzeba do 8 października złożyć wniosek do wójta lub burmistrza tej miejscowości o dopisanie do rejestru wyborców, popartą dokumentem potwierdzającym zamieszkiwanie w danej gminie np. umowę najmu. Decyzję otrzymamy w ciągu 3 dni i będzie ona obowiązywać tylko w najbliższych wyborach.
Sposób rugi to pobranie ze swojej gminy zaświadczenia na podstawie którego będziemy mogli zagłosować w dowolnej komisji w Polsce. Wymaga jedynie wizyty w urzędzie gminy swojego miejsca zameldowania (lub w której ujęty jest w rejestrze wyborców) najpóźniej do 11 października. Wyborca zostanie wykreślony ze spisu wyborców danej gminy. W zamian otrzyma zaświadczenie, które poskutkuje dopisaniem do spisu wyborców wybranej przez siebie gminy. Tam musimy to zaświadczenie oddać komisji.
Trzecim sposobem jest dopisanie do spisu wyborców w szpitalu do którego trafiliśmy.
Tu każda z placówek tworzy wykaz osób, które mają się w niej znajdować w dniu wyborów i przekazuje go urzędowi gminy. Urząd gminy na tej podstawie sporządza spis wyborców zaznaczając, w których wyborach dany wyborca będzie mógł uczestniczyć. Może się jednak okazać, iż w dniu wyborów spis będzie nieaktualny, bo np. pacjent trafi do placówki lub opuści ją w dniu głosowania. Po potwierdzeniu przez administrację szpitala przyjęcia pacjenta, będzie on mógł zagłosować w szpitalu. Natomiast jeśli opuści szpital w dniu głosowania i wróci do swojego miejsca zamieszkania, będzie mógł zagłosować, po przedstawieniu w lokalu wyborczym dokumentów ze szpitala.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania – zaświadczenie o prawie do głosowania
Zdecydowanie najprostszy sposób na głosowanie poza miejscem zamieszkania. Wymaga jedynie wizyty w urzędzie gminy swojego miejsca zameldowania (lub w której ujęty jest w rejestrze wyborców). Wyborca zostanie wykreślony ze spisu wyborców danej gminy. W zamian otrzyma zaświadczenie, które poskutkuje dopisaniem do spisu wyborców wybranej przez siebie gminy. W praktyce oznacza to, że mając takie zaświadczenie, można głosować w dowolnej komisji na terenie całego kraju, a także za granicą (a nawet na statku morskim). Bardzo ważne jest jednak to, aby zaświadczenia o prawie do głosowania nie zgubić. Bez tego dokumentu nie można będzie wziąć udziału w głosowaniu. Nawet w miejscu naszego zameldowania, ponieważ wydanie zaświadczenia wiąże się z wykreśleniem ze spisu wyborców.
Wszystkie wnioski dotyczące załatwienia formalności z głosowaniem poza miejscem zamieszkania można złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.