Trądzik różowaty – to zmiany rumieniowe, grudkowe i krostkowe występujące na podłożu skóry łojotokowej z zaburzeniami naczynioruchowymi. Czynnikami predysponującymi do tego schorzenia są zaburzenia naczynioruchowe, które objawiają się skłonnością do łatwego rumienienia się skóry twarzy.
Zmiany skórne zaostrzają się pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne, wahania temperatury, spożywania gorących napojów i potraw oraz alkoholu. Pewną rolę odgrywają prawdopodobnie czynniki bakteryjne.
Objawy kliniczne
Objawy trądziku różowatego charakteryzują się rumieniem twarzy, zwłaszcza nosa i policzków. Początkowo rumień ma charakter napadowy, potem utrzymuje się stale. Uporczywemu rumieniowi towarzyszą teleangiektazje, w stadium utrwalonym występują także krostki i grudki. W trakcie długotrwałego przebiegu choroby dochodzi do włóknienia oraz przerostu gruczołów łojowych i powstania zmian guzowatych w obrębie nosa – zwłaszcza u mężczyzn. W dużym odsetku przypadków zmianom skórnym współtowarzyszą objawy oczne – zapalenie spojówek, brzegów powiek i jęczmienie. Postacią trądziku różowatego jest również zapalenie okołoustne, wykazujące często związek z długotrwałym stosowaniem miejscowo glikokortykosteroidów.
Leczenie i pielęgnacja
Leczenie trądziku różowatego jest skomplikowane i długotrwałe. Terapię prowadzi lekarz dermatolog. W wielu przypadkach stosuje się doustną antybiotykoterapię przez wiele miesięcy. W leczeniu miejscowym wykorzystuje się metronidazol, erytromycynę, klindamycynę. Przy dużym łojotoku dobre efekty uzyskuje się dołączając miejscowo preparaty przeciwgrzybicze. Ogromną rolę odgrywa unikanie czynników zaostrzających objawy oraz całoroczna ochrona przed promieniowaniem UV preparatami o wysokiej protekcji. Pielęgnacja skóry naczyniowej musi zawierać substancje korygujące nadmierną kruchość i reaktywność naczyń krwionośnych.
Zabiegi u kosmetologa
Peelingi odpowiednio dobranymi do potrzeb skóry kwasami poprawiają funkcjonowanie bariery naskórkowej a tym samym zmniejszają możliwość powstawania podrażnień i zaczerwienienia, wpływają na poprawę struktur naskórka i skóry właściwej, oddziałując również na zwiększenie produkcji mukopolisacharydów i kolagenu w skórze właściwej. Zabiegi laserowe skutecznie zamykają rozszerzone naczynia, karboksyterapia poprzez poprawę krążenia trwale likwiduje przyczynę powstawania teleangiektazji. Oksybrazja tlenowa skutecznie i delikatnie oczyszcza skórę, przy pomocy infuzji tlenowej jesteśmy w stanie głęboko wtłoczyć substancje aktywne dobrane indywidualnie do stanu i potrzeb skóry. Włoscy naukowcy opatentowali innowacyjną technologię plazmy azotowej – peeling plazmatyczny, który wykazuje pozytywny wpływ na skórę naczyniową, jak również Icoone – Med urządzenie do masażu podciśnieniowego i mikropęcherzykowej stymulacji skóry, które posiada medyczne programy do leczenia i stymulacji skóry naczyniowej zarówno na twarzy jak i ciele.
Czy stosowane kwasy nie wpływają negatywnie na zdrowie ?