Stara kamienica przy ul. Sienkiewicza w Mławie właśnie przechodzi do historii. Kto nie zna tego obiektu, znajdującego się w drodze do Szkoły Podstawowej nr 7.
Budynek stojący na skrzyżowaniu z ul. Sportową (fragmentem nieprzejezdnym dla pojazdów) od dłuższego czasu stał pusty. Miał zabite deskami drzwi i okna.
Wczoraj po południu zdemontowano już konstrukcję dachu i cześć stolarki okiennej i drzwiowej. Rozwałka części ceglanej przy użyciu ciężkiego sprzętu nie powinna stanowić większego problemu i prawdopodobnie w ciągu kilku godzin z kamienicy pozostanie tylko sterta gruzu. Zapewne w niedługim czasie stanie w tym miejscu nowy budynek, który w przeciwieństwie do starego będzie spełniał wszystkie obecne normy budowlane. Szkoda tylko, że odchodzi kawałek historii.
Ciekawostka. W wielu innych krajach na terenie Unii Europejskiej, w przypadku starych budynków np. ze zdobioną fasadą zostawiane są tylko ściany frontowe od ulicy. Pozostała część ruiny jest burzona. Do pozostawionego frontu dobudowuje się nowy obiekt spełniający wszelkie kryteria wymagane przez obecne prawo budowlane. Starą elewację się remontuje, by dalej świadczyła o świetności obiektu. Tu warto wspomnieć o renowacji Warszawy, gdzie budynki Starego i Nowego Rynku oraz sam Zamek Królewski odbudowano według zachowanych ilustracji, a efekt jest wzorem renowacji dla wielu starówek w Europie.
A czy będzie ta galeria w końcu?
Postawiło blok oczywiście bez miejsc parkingowych z czego Mława jest słynna a przelotów na czemu nie już mamy jedną wzorową czego pozazdrościć na ul Padlewskiego
Mieszkałam tam w dzieciństwie!
Mam nadzieję że zrobią tam w końcu ulicę i będzie przelotówka od Ordona do Sienkiewicza
Jak Pan sobie wyobraża tam ulicę ,,przelotówkę” od Sienkiewicza do Ordona skoro jest tam sklep meblowy, jak i blok oraz domy zamieszkiwane przez ludzi? Nie wspominając od gromady garażów 🙂
Były mieszkaniec
Były mieszkaniec tego budynku . Tak była przelotówka od SIenkiewicza do Ordona .Była to dalsza część ulicy Sportowej .Była to piaszczysta droga ciągnąca się aż do ulicy Zacodniej i dalej do nieistnijącej rampy kolejowej . Obecnie to Aleja Św Wojciecha. Ale ulica Ordona była tylko od Kościuszki do Sportowej , Dalej były tylko łąki . Obecna ulica Ordona została przedłużona do Sienkiewicza po wybudowaniu bloków na Osiedlu 40lecia PRL, o becnie OKM .
To znaleźli czas.I co bloki!
A co z tym czasem jest nie tak?
Upchną tam w to miejsce że trzy bloki heh
Tam, gdzie budynek przedstawia jakieś walory architektoniczne rzeczywiście warto jest zachować fasadę ale nie popadajmy w skrajność, że każdą ruderę teraz należy zachowywać. Trzymam kciuki za jakąś nową interesującą inwestycję w tym miejscu!
to nie jest żaden zabytkowy budynek żeby go restaurować, stara piętrówka i tyle, kobitka która w niej mieszkała nie żyje już kilka ładnych lat