Od północy Wielka Brytania nie jest już w Unii Europejskiej. Jako pierwszy kraj opuściła wspólnotę. To ważna zmiana dla 2 milionów Polaków – także mławian – zamieszkujących na wyspach oraz ich rodzin mieszkających w Polsce.
Na szczęście politykom udało się osiągnąć porozumienie i poważne zmiany dla obywateli mają wejść w życie 1 stycznia 2021. Do tego czasu będą negocjowane szczegóły tych zmian. Dotyczyć one mają utrudnień w handlu, możliwych ceł, wprowadzenia kontroli granicznej towarów i obywateli, utrudnień w podróżowaniu mieszkańców obu stron.
Już wiadomo, że przedsiębiorcy handlujący z tym krajem powinni zadbać o uzyskanie numeru tzw. „numer EORI”, który jest warunkiem, aby firma mogła oferować swoje usługi lub towar państwom spoza UE. Dotyczy to też importu. Numer EORI uzyskuje się poprzez dokonanie przez internet rejestracji.
Problem dotyczy głównie drobnych przedsiębiorców, którzy obecnie działają tylko w krajach UE.
Ponadto zalecane jest śledzenie stron Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów, gdzie podawane są aktualne informacje dotyczące tych zmian. Na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju o nazwie brexit.gov.pl, umieszczane są porady dla firm i obywateli.
Polacy, którzy chcą na wyspach zostać na stałe, muszą dokonać rejestracji w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej (status osoby osiedlonej oraz tymczasowy status osoby osiedlonej).
Wnioski o pozostanie w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021 r. należy składać nie później niż do tego dnia. Dotychczas nie uczyniła tego połowa osób. Jeżeli tego nie zrobią w wyznaczonym czasie, grozić im będzie deportacja. Pozostałe szczegóły będą podawane do wiadomości publicznej wraz z zakończeniem poszczególnych etapów, zaplanowanych na ten rok negocjacji na linii Unia Europejska – Wielka Brytania.
Źródło fot: shutterstock