Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec czerwca br., wskaźnik bezrobocia w Polsce spadł do poziomu 5,9 proc. Tak dobrze nie było od 28 lat. Korzystne statystyki ma również powiat mławski, który w zestawieniu z ościennymi powiatami plasuje się najwyżej.
Jeszcze w 2004 roku, wg GUS, stopa bezrobocia w Mławskiem wynosiła 28,6 proc., 10 lat później była już połowę niższa – 12,7 proc. W 2016 roku spadła poniżej 10 proc, a pod koniec ubiegłego roku poniżej 7.
Pod koniec pierwszego półrocza br. wynosiła 6,5 proc. – była więc nieco wyższa niż w kraju (5,9 proc.) i w województwie mazowieckim (5,1 proc.) , ale za to najniższa w porównaniu z sąsiednimi powiatami:
powiat mławski – 6,5 proc.
powiat nidzicki – 8,3 proc.
powiat przasnyski – 9,2 proc.
powiat ciechanowski – 9,7 proc.
powiat płoński – 10,5 proc.
powiat żuromiński – 14,1 proc.
powiat działdowski – 14,9 proc.
Jak mówił w czerwcu portalowi „Nasza Mława” Witold Żerański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie ofert pracy w urzędzie jest więcej niż chętnych do jej podjęcia. Są to jednak propozycje dla specjalistów, głównie w branży budowlanej i transportowej, a 41 proc. zarejestrowanych bezrobotnych ma wykształcenie gimnazjalne, czyli nie ma żadnego zawodu. Duża część ma z kolei kwalifikacje nieadekwatne do zapotrzebowania na rynku pracy. Poszukiwani są inżynierowie po politechnice, nie humaniści. Z kolei osoby w średnim wieku i starsze, które miały przerwę w pracy, nie są na bieżąco z nowymi technologiami.
Najlepiej w Wielkopolsce
W kraju najniższy wskaźnik bezrobocia ma Poznań – 1,3 proc. W powiecie poznańskim, obejmującym 17 ościennych gmin otaczających Poznań, odsetek osób bez pracy wynosi 1,5 proc. i również jest jednym z najniższych wyników w Polsce (zaraz po powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim, gdzie wynosi 1,4 proc.).
Na równie niskim poziomie wskaźnik bezrobocia jest w Warszawie, Katowicach i powiecie kępińskim (Wielkopolska), gdzie – na koniec czerwca – wynosi 1,8 proc.
W ujęciu wojewódzkim liderem jest Wielkopolska, z najniższą stopą bezrobocia w kraju – na poziomie 3,3 proc. Kolejne jest woj. śląskie (4,5 proc.) przed Małopolską (4,8 proc.) i woj. pomorskim (4,9 proc.).
Województwo warmińsko-mazurskie jest regionem z najwyższym wskaźnikiem stopy bezrobocia w kraju, która wynosi tam 10 proc.
W 99 powiatach (na 380) wciąż utrzymuje się wynik dwucyfrowy. Jak wynika z danych GUS, najgorzej jest w powiecie szydłowieckim na Mazowszu (23,4 proc.). Co piąta osoba pozostaje bez pracy w powiecie łobeskim w woj. zachodniopomorskim i braniewskim w woj. warmińsko-mazurskim (po 19,9 proc.). Zaraz za nimi uplasowały się powiaty: przysuski na Mazowszu (18,6 proc.) i bartoszycki w woj. warmińsko-mazurskim (18,2 proc.).