Na terenie całej polski ruszyć bezparagonowy system kaucyjny. Według rządu nie wpłynie on na ceny w sklepach. Wysokość kwot kaucji zostanie ogłoszona w rozporządzeniu.
Bezparagonowy system kaucyjny na opakowania już niedługo
System od nowego roku ma być wdrażany stopniowo. Kupując produkt zapłacimy kaucję za opakowanie, po jego zużyciu puste butelki czy puszki zwrócimy do sklepu nawet nie posiadając paragonu a pieniądze zostaną nam zwrócone.
Niektóre sieci handlowe sprzeciwiają się temu rozwiązaniu, twierdzą ze sklepy staną się śmietniskami. Do projektu ustawy wpłynęło niemal tysiąc uwag.
Według założeń prawodawców bezparagonowy system kaucyjny w Polsce ma objąć:
puszki o pojemności do 1 l;
butelki szklane do 1,5 l;
butelki plastikowe do 3 l.
oraz szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l.
Obowiązkowo przyjmować puste opakowania ma każdy sklep o powierzchni ponad 100 m kw., mniejsze placówki handlowe będą miały prawo do przystąpienia do tego programu.
Założeniem projektu jest zwrot przez konsumentów aż 90% pakowań nim objętych, co powinno przełożyć się na zmniejszenie zaśmiecania polski.
Koszt stworzenia i funkcjonowania systemu kaucyjnego mają pokryć sami przedsiębiorcy, a więc najprawdopodobniej klienci, na których zostaną one z dużą pewnością przerzucone.