W zeszłym tygodniu na stronie internetowej Powiatowy Urząd Pracy w Mławie poinformował, że zasady realizacji umów, na przykład stażu czy prac interwencyjnych, obowiązują na dotychczasowych prawach.
„Szanowni Państwo!
W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi realizacji umów zawartych z naszym Urzędem w ramach:
– stażu
– prac interwencyjnych
– refundacji kosztów doposażenia stanowiska pracy
– bonów na zasiedlenie
– jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej
– robót publicznych
informujemy, iż na dzień dzisiejszy zasady realizacji tych form wsparcia obowiązują zgodnie z zawartymi umowami oraz przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 poz. 1482) i aktami wykonawczymi” – czytamy.
Oznacza to – wyjaśnia dalej urząd – że każdy, kto zawarł z PUP w Mławie umowę o realizację jednej z tych form, jest zobowiązany do wypełnienia wszelkich jej postanowień.
– Szczególnie chcemy zwrócić uwagę na ewentualność zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej – jeśli nasz beneficjent (np. pracodawca lub osoba bezrobotna, która założyła działalność gospodarczą ze środków przyznanych przez urząd), zawiesi prowadzenie działalności w trakcie trwania zobowiązania z urzędem, jednoznacznie nie wywiązuje się z warunków zawartej umowy. Sytuacja ta oznacza obowiązek zwrotu otrzymanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi (zgodnie z treścią umowy) – uprzedza PUP.
Ponadto osoby bezrobotne, które otrzymały dofinansowanie na założenie własnej firmy:
– są zobowiązane do dochowania wszelkich terminów wynikających z umowy, będących terminami ustawowymi, np. założenie działalności w określonym umową terminie;
– są zobowiązane do nieprzerwalnego podlegania ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez wymagany okres prowadzenia działalności;
– do wymaganego okresu prowadzenia działalności zalicza się zgodnie z przepisami wyłącznie przerwy spowodowane przebywaniem na zwolnieniu lekarskim lub świadczeniu rehabilitacyjnym.
W dniach 18 i 24 marca br. urząd wystąpił z zapytaniem do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co do ewentualnych zmian w powyższych kwestiach – o otrzymanych odpowiedziach będzie informował za pośrednictwem strony internetowej. Do tego czasu beneficjenci powinni kierować się wyłącznie zapisami zawartych umów.
Niestety muszę zwolnić ludzi a mam zatrudnionych z dofinansowania na miejsce. .Wolę zwrócić pieniądze niż pogrzebać całą firmę
Nieważne człowiek żywy czy martwy byle kasa się zgadzała.