poniedziałek, 14 października 2024
naszamlawa.plWiadomościBaza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO): Wszystko,...
- REKLAMA -
  • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
    Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
    Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
    Przestronny trzykondygnacyjny dom w Mławie
    Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana przy ul. Warszawskiej
    Działka budowlana przy ul. Warszawskiej
    Cena: 266 560 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dwustronne M-4 z balkonem, Os. Książąt Mazowieckich
    Dwustronne M-4 z balkonem, Os. Książąt Mazowieckich
    Cena: 307 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
    Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO): Wszystko, co musisz wiedzieć

Artykuł sponsorowany

-

Czy wiesz, że istnieje obowiązek rejestracji w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO)? Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub prowadzisz działalność związaną z produkcją, importem, eksportem, wprowadzaniem na rynek lub przetwarzaniem odpadów, to ta baza danych może mieć dla Ciebie kluczowe znaczenie.

- R E K L A M A -

 

Kto powinien zarejestrować się w BDO?

Jednym z obowiązków, który dotyczy większości Przedsiębiorców w Polsce, jest rejestracja w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), czyli w rejestrze podmiotów wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Baza ta została uruchomiona, by gromadzić informacje o odpadach oraz zapewnić elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych.

Obowiązkowo w BDO, muszą zarejestrować się podmioty, które:

  • wytwarzają, transportują, zbierają lub przetwarzają odpady i podlegają pod obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów;
  • odbierają odpady komunalne;
  • prowadzą punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
  • występują w roli sprzedawcy odpadów i/lub pośrednika w obrocie odpadami (nawet wtedy, gdy nie obejmują odpadów fizycznie w posiadanie);
  • wprowadzają na terytorium Polski produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, preparaty smarowe, niektóre pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  • produkują, importują i nabywają opakowania z Unii Europejskiej;
  • prowadzą jednostki handlu detalicznego czy hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową;
  • są autoryzowanymi przedstawicielami zagranicznych sprzedawców sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
  • są organizacjami odzysku, organizacjami odzysku opakowań oraz organizacjami odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Wprowadzają do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (wymienione w załącznikach nr 6-10 do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej), wprowadzają do obrotu połowowe narzędzia zawierające tworzywa sztuczne, a także autoryzowani przedstawiciele zagranicznych sprzedawców tych produktów;

prowadzą jednostkę handlu detalicznego, hurtowego bądź jednostkę gastronomiczną, w której są oferowane kubki czy pojemniki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (do żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia) lub napoje, lub żywność pakowane przez tego przedsiębiorcę w te opakowania;

pakują napoje czy żywność w powyżej wymienione kubki lub pojemniki oraz oferujący je za pomocą urządzenia vendingowego;

prowadzą portowe urządzenia do odbioru odpadów oraz prowadzą inne równoważne systemy zbierania.

Sprawdź: Wniosek do BDO na EONOVA.pl

Istnieją również pewne zwolnienia z rejestracji w BDO, ale aby z nich skorzystać musimy dokładnie przenalizować profil działalności Twojej firmy ponieważ dany podmiot może być wpisany w wielu działach rejestru BDO jednocześnie.

Pamiętaj, że w BDO nie ma znaczenia wielkość firmy. Obowiązkiem rejestracji w systemie objęte są także jednoosobowe firmy, które mają obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów, a więc np. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne, gabinety lekarskie, gabinety weterynaryjne, sklepy spożywcze czy firmy budowlane.

Jakie są główne cele Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami?

Głównym celem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest gromadzenie informacji dotyczących odpadów oraz zapewnienie elektronicznej realizacji obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych. Baza ta została uruchomiona w celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia rejestracji i monitorowania swojej działalności związanej z wprowadzaniem na rynek produktów, produktów w opakowaniach oraz gospodarowaniem odpadami.

Dzięki BDO, przedsiębiorcy mają możliwość zgłaszania informacji dotyczących wytwarzanych, transportowanych, zbieranych lub przetwarzanych odpadów. Ponadto, baza ta umożliwia również rejestrację podmiotów zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych, prowadzeniem punktów selektywnego zbierania odpadów czy sprzedażą i pośrednictwem w obrocie odpadami.

Ważnym aspektem funkcjonowania BDO jest także gromadzenie danych dotyczących wprowadzanych na terytorium Polski produktów w opakowaniach, takich jak opony, oleje smarowe, preparaty smarowe, pojazdy, baterie czy sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ponadto, baza ta umożliwia rejestrowanie podmiotów zajmujących się produkcją, importem i nabywaniem opakowań z Unii Europejskiej oraz handlem detalicznym i hurtowym, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową.

Dzięki BDO możliwe jest również monitorowanie działań autoryzowanych przedstawicieli zagranicznych sprzedawców sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz organizacji odzysku. Wprowadzenie do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, połowowych narzędzi zawierających tworzywa sztuczne oraz pakowanie napojów i żywności w kubki lub pojemniki jednorazowego użytku również podlega rejestracji w tej bazie danych.

Warto podkreślić, że BDO ma znaczenie niezależnie od wielkości firmy. Obowiązek rejestracji dotyczy także jednoosobowych firm, takich jak salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne, gabinety lekarskie, gabinety weterynaryjne, sklepy spożywcze czy firmy budowlane, które mają obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów.

Jakie są zwolnienia z rejestracji w BDO?

Zgodnie z przepisami, istnieją pewne zwolnienia z rejestracji w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Jednak aby skorzystać z tych zwolnień, konieczne jest dokładne przeanalizowanie profilu działalności Twojej firmy.

Podmioty, które mogą skorzystać ze zwolnień z rejestracji w BDO to między innymi:

  • Firmy, które nie wytwarzają, transportują, zbierają ani przetwarzają odpadów, a jedynie je odbierają;
  • Podmioty, które nie wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, takie jak opony, oleje smarowe, preparaty smarowe, pojazdy, baterie czy sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  • Firmy, które nie są autoryzowanymi przedstawicielami zagranicznych sprzedawców sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
  • Podmioty, które nie prowadzą jednostek handlu detalicznego czy hurtowego oferujących torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową;
  • Firmy, które nie pakują napojów i żywności w kubki lub pojemniki jednorazowego użytku oraz nie oferują ich za pomocą urządzeń vendingowych;
  • Podmioty, które nie prowadzą portowych urządzeń do odbioru odpadów ani innych równoważnych systemów zbierania.

Warto pamiętać, że zwolnienia z rejestracji w BDO są uzależnione od konkretnego profilu działalności firmy. Dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie wymagań i obowiązków, aby upewnić się, czy dany podmiot może skorzystać ze zwolnień z rejestracji w tej bazie danych.

Jakie są konsekwencje braku rejestracji w BDO?

Nie zarejestrowanie się w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawno-finansowymi dla przedsiębiorców. Właściciele firm, którzy nie spełniają obowiązku rejestracji, narażają się na możliwość nałożenia kar finansowych oraz sankcji administracyjnych.

Zgodnie z przepisami prawa, niezarejestrowane podmioty mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 1 000 000 złotych. Ponadto, organy kontrolne mają prawo do wszczęcia postępowania administracyjnego i nałożenia dodatkowych kar pieniężnych za naruszenie obowiązków związanych z gospodarką odpadami.

Jak przebiega proces rejestracji w BDO?

Proces rejestracji w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) dla przedsiębiorców przebiega krok po kroku, zapewniając elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych. Poniżej przedstawiamy podstawowe kroki, które należy podjąć w celu zarejestrowania się w tej bazie danych:

  1. Zaloguj się do systemu BDO za pomocą swojego profilu przedsiębiorcy.
  2. Wypełnij formularz rejestracyjny, podając niezbędne informacje dotyczące Twojej firmy, takie jak nazwa, adres, NIP, REGON itp.
  3. Określ rodzaj działalności Twojej firmy i wybierz odpowiednie działy rejestru BDO, do których chcesz się zarejestrować.
  4. Prześlij wymagane dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej oraz ewidencję odpadów.
  5. Zapłać opłatę rejestracyjną za korzystanie z bazy danych.
  6. Po zakończeniu procesu rejestracji otrzymasz potwierdzenie z danymi dostępowymi do systemu BDO.

Pamiętaj, że proces rejestracji może się różnić w zależności od rodzaju działalności Twojej firmy oraz wymagań określonych przez BDO. W razie wątpliwości lub pytań zawsze warto skonsultować się z odpowiednimi instytucjami lub specjalistami w zakresie gospodarki odpadami.

Jakie są obowiązki przedsiębiorców związane z BDO?

Rejestracja w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) wiąże się z różnymi obowiązkami, które przedsiębiorcy muszą spełnić. Jednym z głównych obowiązków jest prowadzenie ewidencji odpadów. Podmioty zarejestrowane w BDO muszą monitorować procesy wytwarzania, transportu, zbierania i przetwarzania odpadów oraz prowadzić szczegółową dokumentację dotyczącą ilości, rodzaju i sposobu zagospodarowania tych odpadów.

Kolejnym ważnym obowiązkiem jest wprowadzanie produktów na rynek. Przedsiębiorcy muszą zgłaszać informacje dotyczące wprowadzanych na terytorium Polski produktów w opakowaniach, takich jak opony, oleje smarowe, preparaty smarowe, pojazdy, baterie czy sprzęt elektryczny i elektroniczny. W ramach rejestracji w BDO należy również prowadzić ewidencję opakowań pochodzących z Unii Europejskiej oraz torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową.

Dodatkowo, przedsiębiorcy zarejestrowani w BDO mają obowiązek zarządzania opakowaniami. Oznacza to, że muszą monitorować ilość i rodzaj używanych opakowań oraz ich recykling lub odzysk. W przypadku produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak kubki czy pojemniki, przedsiębiorcy muszą prowadzić szczegółową dokumentację dotyczącą wprowadzanych na rynek ilości tych opakowań oraz ich dalszego losu.

Obowiązki związane z BDO mogą różnić się w zależności od profilu działalności przedsiębiorstwa. Dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z wymaganiami i przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami oraz regularne monitorowanie zmian w przepisach.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Rola poliwęglanu litego w przemyśle i biznesie – dowiedz się więcej!

0
Polimery to szeroka grupa materiałów, na tle których szczególnie wyróżnia się poliwęglan lity. Nowoczesne tworzywo sztuczne charakteryzuje się ogromną uniwersalnością, a przez swoje wszechstronne...

Dzieci na hulajnogach! Czy to dobry pomysł? Wiele zależy od rodziców

0
Dzieci na hulajnogach! Czy to dobry pomysł? Wiele zależy od rodziców, czy kupią dziecku taki pojazd i czy odpowiednio przygotują pociechę do użytkowania. Ostatnio...

Zamiast listu e-doręczenia w powszechnym użyciu

0
Wkrótce tradycyjny list polecony przestanie być stosowany. E-doręczenia – nowoczesny odpowiednik listu poleconego już niedługo w powszechnym użyciu. Zamiast listu e-doręczenia w powszechnym użyciu Za trzy...

Przestrzeń przyjazna osobom niepełnosprawnym – co warto wiedzieć?

0
Bariery architektoniczne to ogromny problem dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Mowa tutaj nie tylko o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim, lecz także niewidomych...
  • Działka budowlana przy ul. Warszawskiej
    Działka budowlana przy ul. Warszawskiej
    Cena: 266 560 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
    Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
    Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:

Czas na grzyby! Gdzie najlepsze okazy?

2
Czas na grzyby! Gdzie najlepsze okazy? Leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły podpowiadają gdzie szukać najlepszych okazów grzybów, w jakich otoczeniu drzew znajdziemy konkretne rodzaje grzybów.   Kto...
Zegar n ścianie

Zmiana czasu na zimowy – czy to ostatni raz?

0
Zmiana czasu na zimowy – czy to ostatni raz? Zdania są podzielone. W nocy z 26 na 27 października przestawimy zegarki z czasu letniego...

Pracownicy Szpitala: Na to nie ma zgody. Mówimy głośno NIE

16
- Pracownicy Szpitala nie wyrażają na to zgody i mówią głośno NIE – sygnalizują pracownicy szpitala i mieszkańcy Mławy zaniepokojeni finansami SP ZOZ w...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Melchinkiewicz nadal strzela. Popisowe derby Żaka

0
Za nami kolejna porcja ligowych zmagań w piłkarskich ligach rozgrywanych pod szyldem Ciechanowsko-Ostrołęckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W B-klasie rozegrano derby naszego powiatu. Z...
monety

Straciła 14 tys. zł. Uwierzyła „bankowcowi”

0
39-latka straciła ponad 14 tysięcy złotych. Powód? Uwierzyła, że ktoś chce zaciągnąć kredyt na jej dane. Takich historii jest wiele. Jeśli nie będziemy uważać...

JOSCHO STEPHAN TRIO w Mławie. Koncert i warsztaty

0
Po sukcesie poprzedniego koncertu Joscho Stephan Trio ponownie wystąpi w w Mławie. Światową legendę gitary klasycznej będziemy mogli usłyszeć 5 listopada o godz. 19.00...
pracownik

Nowe stawki wynagrodzenia minimalnego

0
Nowe minimalne wynagrodzenie w 2025 roku? Już wiadomo, o jakie kwoty chodzi. Nowe stawki wynagrodzenia minimalnego opublikowano w Rozporządzeniu Rady Ministrów regulującym tę kwestię.   W...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx