„Laser to nie zabawka” – rusza ogólnopolska kampania społeczna Urzędu Lotnictwa Cywilnego przeciw oślepianiu pilotów laserami. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce na terenie Gostynina.
– Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kierując wiązkę lasera w stronę samolotu można oślepić pilota. Zasięg laserów jest coraz większy. Przybywa też osób, które dla zabawy celują laserem w kokpit samolotu. Celem kampanii jest dotarcie do tych, którzy są nieświadomi zagrożenia, jakie ich zabawa stwarza dla ruchu lotniczego – powiedział podczas inauguracji kampanii Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Zaznaczył, że moment podchodzenia do startu i lądowania wymaga szczególnej koncentracji.
– Pilot ma do wykonania szereg czynności, które wymagają skupienia, dlatego dekoncentracja w tym momencie może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, a w konsekwencji zdrowia i życia załogi oraz pasażerów – dodał.
Natomiast prezes ULC Piotr Samson podkreślił, że obserwuje się niepokojący wzrost liczby incydentów z użyciem lasera. W 2017 r. w Polsce zgłoszono ich 136, w tym 111 dotyczyło samolotów pasażerskich. To około 30 proc. więcej niż rok wcześniej.
– Celem naszej kampanii jest również uświadomienie konsekwencji karnych za takie nieodpowiedzialne działanie. Prawo lotnicze wyraźnie zabrania emitowania wiązki lasera w kierunku statku powietrznego. Za złamanie tego przepisu, grozi nawet kara pozbawienia wolności do roku – podkreślił prezes Samson.
Dodał, że doświadczenia innych krajów jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Kanada, które już przeprowadziły podobne kampanie informacyjne pokazują, że tylko akcja edukacyjna na temat zagrożeń związanych z oślepianiem pilotów może zahamować wzrost tego typu incydentów i poprawić bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym.
Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce 11 marca na terenie Gostynina. Wtedy to dyżurny gostynińskiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu dotyczącym skierowania wiązki lasera w kierunku samolotu. Pilot linii pasażerskich zbliżając się do lądowania na lotnisku w Modlinie zaobserwował wiązkę lasera koloru zielonego wyemitowaną z miejscowości Reszki położnej w gminie Szczawin Kościelny. Policjanci pojechali na miejsce, jednak we wskazanej lokalizacji nie ujawnili osoby posługującej się laserem. Na szczęście w tym przypadku nie doszło do oślepienia pilota i zdarzenie nie spowodowało zagrożenia dla bezpieczeństwa statku powietrznego lub życia załogi i pasażerów.