Badania penetracyjne są zaliczane do powierzchniowych grup badań nieniszczących. Pozwalają one na wykrycie wad zewnętrznych materiału lub tych mających połączenie z powierzchnią. Głównie stosowane są w wykrywaniu nieciągłości materiałów stałych metalicznych i niemetalicznych mających właściwości para-, ferro- i diamagnetyczne. Stąd też mogą być one stosowane jako badania penetracyjne metali i ich stopów, ale także skuteczne względem ceramiki czy materiałów szklanych i polimerowych. Są one również odpowiednie jako badania penetracyjne spoin i materiałów. Czym charakteryzuje się ta metoda i kiedy warto ją wykorzystać?
Metoda penetracyjna- badania nieniszczące
Metoda penetracyjna stosowana jest do wykrywania szkodliwych wad i niezgodności. Stąd też badania penetracyjne złączy spawanych i innych materiałów pozwala na wykrycie wszelkich wad tych powierzchniowych Tego typu uszkodzenia najczęściej pojawiają się podczas procesów produkcyjnych lub w trakcie późniejszego użytkowania. Do tej kategorii z pewnością możemy zaliczyć wszelkie wynikłe pęknięcia i pory, zakłucia, rysy i wgłębienia czy porowatości. Są to również wady powstałe na skutek obróbki szlifierskiej, cieplnej czy cieplno-chemicznej. Dzięki możliwościom, jakie oferują metody penetracyjne, można ich skutecznie uniknąć, bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów.
Zobacz więcej na naszej stronie: https://navitest.com.pl/pl/badania-nieniszczace/badania-penetracyjne/
Jakie są najczęściej występujące wady podczas eksploatacji?
Do tej grupy należą wszelkiego rodzaju uszkodzenia i pęknięcia, ale również i zmiany korozyjne. W zależności od wybranych materiałów i technik badania metoda penetracyjna pozwoli na wykrycie wszelkich nieciągłości w jakości porównywalnej do metod ultradźwiękowych i magnetyczno-proszkowych.
Metoda penetracyjna i jej zastosowanie
Badania penetracyjne PT pozwalają na wykrycie wszelkiego rodzaju wad materiałów i innych, stąd też stosowane są najczęściej w przypadku nieferromagnetycznych stali stopowych i stopów aluminiowych. Największą skuteczność wykazują one w przypadku zastosowania na materiałach nieporowatych. W przypadku wyboru tej metody istnieje możliwość zbadania obiektów o indywidualnych wymiarach czy kształcie. Ograniczeniem do jej stosowania są porowate powierzchnie i bardzo skomplikowane kształty.
Zobacz też: https://navitest.com.pl/pl/badania-nieniszczace/
Jak przygotować materiał do badania metodą PT?
Aby przygotować dany materiał do badania, konieczne jest jego wyczyszczenie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, olejów czy śladów korozji. Badania penetracyjne mogą zostać wykonane zarówno w laboratorium jak również w terenie i warunkach przemysłowych. Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca do ich przeprowadzenia, wybierz ofertę firmy Navitest, która oferuje m.in. wykonanie badań penetracyjnych fluorescencyjnych, przy pomocy odczynników oraz w temperaturze poniżej 0 st. C.
Sprawdź: https://navitest.com.pl/pl/zaawansowane-badania-nieniszczace/radiografia-cyfrowa/
Badania nieniszczące i ich możliwości
Badania nieniszczące w zależności od metody badawczej można wykonywać na wszelkich kształtach i wymiarach wybranych obiektów. Można je wykonywać na wszystkich materiałach. Dodatkowo badania te niosą wysoką wykrywalność wad w stosunku do oględzin wizualnych, są stosunkowo szybkie i nie wymagają ponoszenia wysokich kosztów, stąd też warto włączyć ich możliwości w każdym przedsiębiorstwie. Doceniane przez wielu są niezwykle pomocne podczas procesów produkcyjnych i poza nimi. Jeśli szukasz skutecznej pomocy skontaktuj się z firmą Navitest.