W piątek, 20 kwietnia wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie zorganizowali Dzień Dawcy Szpiku. Od godz. 12 do 18 czekali na osoby, które chciałby się zarejestrować jako potencjalni dawcy w bazie Fundacji DKMS.
– Zarejestrowaliśmy 58 osób, w większości około 30 roku życia, ale były też panie, które nie mogły zostać zakwalifikowane ze względu na przekroczenie 55 lat. Wolontariusze pracowali na pełnych obrotach – mówi pedagog szkolna Elżbieta Śliwińska, koordynatorka akcji w LO.
W trakcie przybyłym czas umilały występy wokalne licealistów.
A jak będą wyglądać dalsze procedury? Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesiące. Gdy okaże się, że posiadamy takie same cechy tkankowe jak pacjent, chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich.
Podkreślmy, pobranie szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. Komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej (metoda stosowana w 80 proc. przypadków), szpik kostny z talerza kości biodrowej.