Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego zapewnia, że polski drób jest bezpieczny. Powołuje się na wyniki badań pasz zaprezentowanych przez inspekcję weterynaryjną.
Afera mięsna. Wyniki kontroli
W wyniku „afery mięsnej”, w sprawie dodawania do pasz dla drobiu kwasów tłuszczowych, które nie powinny się tam znaleźć, Inspekcja Weterynaryjna zbadała ponownie próbki tych produktów.
W laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego (PIWet) w Puławach skontrolowano 342 próbki pasz. Badania prowadzono w kierunku wykrycie niedozwolonych ilości: dioksyn, PCB – polichlorowanych bifenyli, metali ciężkich, pestycydów. W żadnej z nich zarówno pobranych doraźnie jak i w badaniach monitoringowych nie stwierdzono obecności niedozwolonych substancji.
Inspekcja regularnie kontroluje żywność, jaka trafia na sklepowe półki. W samym 2021 roku w ramach badań monitoringowych przebadano łącznie 36 tys. 836 próbek. Sprawdzano obecności substancji niedozwolonych oraz pozostałości chemicznych, biologicznych i produktów leczniczych, w tym pestycydów chloroorganicznych i PCBs, pestycydów fosforoorganicznych i metali toksycznych w próbach pobranych z mięsa świń, bydła, koni, owiec, drobiu (kurczęta, indyki, kaczki, gęsi), ryb, królików, zwierząt łownych oraz mleka krowiego, jaj i miodu, przebadano 36 tys. 673 próbek, w tym: 676 próbek przebadanych w kierunku pestycydów chloroorganicznych i PCB, 213 próbek przebadanych w kierunku pestycydów fosforoorganicznych oraz 1332 próbki przebadanych w kierunku metali ciężkich. W badaniach tych nie stwierdzono wyników niezgodnych z kryteriami określonymi w badaniach urzędowych.
Mimo że inspekcja weterynaryjna nie wykryła zagrożenia, ani przekroczeń norm, Centralne Biuro Śledcze Policji dokonało zatrzymań. Najpierw czworga osób z firmy, z których do aresztu trafiły dwie (małżeństwo z Poznania), co potwierdza Prokuratura Krajowa.
Poniżej prezentujemy też nadesłane na adres redakcji portalu Nasza Mława stanowisko Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
„Wyniki badań inspekcji weterynaryjnej – polski drób jest bezpieczny
Najnowsze wyniki badań próbek związanych z głośną aferą dotyczącą fałszowania olejów dodawanych do pasz, potwierdzają wcześniejsze stanowisko Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI).
5 października Główny Inspektora Weterynaryjny opublikował komunikat stwierdzający, że wszystkie dotychczasowo przebadane próbki nie wykazują przekroczeń obowiązujących norm. W 352 próbkach pobranych w zakładach, które mogły paść ofiarą oszustwa polskiego oddziału firmy Berg+Schmidt, nie wykryto dioksyn, PCB, bifenyli, metali ciężkich, ani pestycydów.
Przedstawiciele UPEMI podkreślają, że dotychczasowe wyniki to potwierdzenie tego, że wbrew faktom, afera nie powinna być traktowana jako „afera drobiarska”, ale paszowa. Jednocześnie zwracają uwagę na to, że polski drób jest bezpieczny dla konsumentów w kraju i za granicą. Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego ma nadzieję, że te pozytywne sygnały zostaną dostrzeżone zarówno przez kontrahentów branży drobiarskiej jak i media, które są zainteresowane rzetelnym informowaniem o kolejnych etapach śledztwa w aferze paszowej.
Całość komunikatu Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego w języku polskim i angielskim jest dostępna pod poniższym linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Komunikat-GIW-/idn:2142″