Blisko 70 terytorialsów zostało przeszkolonych z obsługi i eksploatacji Kontenerowej Elektrowni Polowej. Z jej energii korzysta wojsko oraz – w sytuacjach kryzysowych — społeczności lokalne.
70 żołnierzy przeszkolonych z obsługi Elektrowni Polowej
Z obsługi i eksploatacji Kontenerowej Elektrowni Polowej-900 przeszkoliło się w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej blisko 70 terytorialsów z całej Polski. Szkolenie odbyło się 4 i 5 września w ciechanowskich koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Kontenerowe Elektrownie Polowe będące na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej są ważnym ogniwem zarówno dla wojska, jak i dla społeczności lokalnych.
– Mogą zostać wykorzystane do zasilania obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, w przypadku kryzysu zasilą w energię infrastrukturę cywilną, np. obiekty przemysłowe, szpitale, budynki instytucji, wioski i małe miasta. Zabezpieczają również obozowiska i zgrupowania wojsk własnych na wschodniej granicy oraz zgrupowania armii sojuszniczych — informuje ppłk Sławomir Jackowski z Dowództwa WOT.
Podczas dwudniowego szkolenia żołnierze zapoznali się z budową, wyposażeniem, użytkowaniem oraz bieżącą i okresową obsługą poszczególnych elementów KEP-900: dwoma kontenerami z agregatami o mocy 250 kW i jednym o mocy 400 kW, kontenerem technicznym – służącym do sterowania pracą całego zestawu prądotwórczego oraz kontenerem rozwinięcia linii wysokiego napięcia.
Praktyczna część szkolenia obejmowała przygotowanie sprzętu do pracy: sprawdzenie płynów eksploatacyjnych, sprawdzenie stanu naładowania akumulatorów, podpięcie przewodów energetycznych, podpięcie przewodów komunikacyjnych i synchronizację agregatów z kontenerem technicznym. Terytorialsi wykonali również test obciążeniowy przy wykorzystaniu Kontenerowej Obciążnicy Polowej KOP-1000, co zasymulowało pracę zestawu z cywilną siecią energetyczną. Dodatkowo przećwiczony został scenariusz załadunku i rozładunku kontenera przy wykorzystaniu Samopoziomującego Układu Podnoszenia Kontenera SUPK5.
Prawidłowa i bezpieczna eksploatacja KEP-900 wymaga od żołnierzy-operatorów nabywania doświadczenia oraz uzupełniania wiedzy — również tej z zakresu usuwania drobnych niesprawności sprzętu, dlatego terytorialsi cyklicznie uczestniczą w takich szkoleniach. Ponadto żołnierze biorą udział w epizodycznych ćwiczeniach dotyczących przerw w dostawie prądu, które są realizowane we współpracy z zakładami energetycznymi i administracją samorządową oraz innymi służbami.
***
Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 składająca się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 kW i 1 x 400 kW. Pod nadzorem operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP.
Na mocy Ustawy o obronie Ojczyzny oraz Decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie Systemu Zarządzania Kryzysowego RON, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.
Źródło: WOT